AB Djurgårdsberg
Attn: Jenny Olsson
Yttrande från Förbundet för Ekoparken över MKB för utökad bensinhantering vid Louddens oljehamn, ver 7, 2001-09-20.AB Djurgårdsberg, nedan kallat ABD, avser söka tillstånd för att utöka sin bensinhantering på Loudden från dagens nivå på 183 tusen ton (gäller år 2000; detta tycks även ligga nära genomsnittet för perioden 1998-2000) till 410 tusen ton, en ökning med 125 procent. En MKB har tagits fram av VBB VIAK AB. Våra synpunkter avser version 7, 2001-09-20, av denna.Anm: Vi förutsätter att ABD avser att inom kort kalla till öppet möte om planerna på utökad bensinhantering. FFE räknar med att i samband med detta inkomma med mer detaljerade synpunkter.
BAKGRUND
Ovan nämnda omständigheter innebär att Louddens oljehamn kommer att vara helt avvecklad inom ett fåtal år. Detta är en fundamental planeringsförutsättning.
DAGEN SITUATIONPreem m.fl. bolag har blivit uppsagda från Kvarnholmen. Att så skulle ske har varit känt för bolagen sedan lång tid. Trots detta tycks man inte ha vidtagit några åtgärder, utan förlitat sig på att påtryckningar skulle få Stockholms stad att backa från sin ståndpunkt. Att oljebolagen nu befinner sig i en besvärlig situation är således i stor utsträckning självförvållat (och borde leda till intressanta diskussioner mellan aktieägarna och ledningen ...). Det är emellertid inte stockholmarnas sak att kratsa kastanjerna ur elden åt bolagen. Det naturliga (kortsiktiga) alternativet till Kvarnholmen är Bergs oljehamnn, inte Loudden. Dels stannar då hanteringen i Nacka kommun, dels blir färdvägarna (och därmed utsläppen och riskerna) ungefär oförändrade jämfört med dagsläget. På något längre sikt måste naturligtvis hanteringen flyttas betydligt längre bort. (Exempelvis skulle kanske bunkeroljan kunna hanteras på Stora Höggarn, medan övriga produkter importeras via Gävle och Södertälje.) Det kan t.o.m. ifrågasättas om petroleumtransporter från Västkusten till Ostkusten över huvud taget bör gå sjövägen: redarnas envisa fasthållande vid användandet av högsvavlig bunkerolja gör sjöfarten till den största källan till utsläpp av svaveloxider (SOx). Så länge redarna inte intar en mer miljövänlig attityd är kanske tågtransport att föredraga.
MILJÖPROBLEMATIKENABD koncentrerar sig i sin framställning, av naturliga skäl, på förhållandena på själva Loudden. Härigenom kan man nämligen skjuta över ansvaret för transporterna -- det verkliga problemet -- på (åtminstone formellt sett) andra aktörer, vilkas verksamhet inte behöver miljöprövas.De huvudsakliga skälen till avvecklingen av Louddens oljehamn är den miljöbelastning och de risker som är förknippade med frakter till och från området:
Att flytta verksamheten till lättnavigerade farleder och glest befolkade områden borde vara en självklar åtgärd -- även ur petroleumindustrins synpunkt.
SLUTSATSERI en MKB ligger implicit antagandet att verksamheten skall fortsätta bedrivas, alternativt påbörjas, dock möjligen med något ändrade villkor för verksamhetsutövaren. Detta grundläggande antagande går i föreliggande fall stick i stäv med
Därest ABD skulle framhärda i sina planer avser vi inkomma med mer detaljerade synpunkter, observationer, mätdata och kalkyler. Detta kan i så fall lämpligen ske i samband med det kommande, offentliga, samrådsmötet.
Claes Trygger |