Arrangör: Upsala IF Friidrott
Datum: 11 jun 2016 (dag 1 av 2)
Plats: Studenternas IP
Ort: Uppsala
Tävlingsledare: Anders Gustafsson
Väder: 14 grader och uppehåll, motvind på upploppet.
Kommentarer på resultatlistan: uppsalaspelen@gmail.com
MS 100 m Försök | 11/6 10:55 |
Vind: -2.4 | ||||||
1 | Christopher Brusenback | 1993 | Spårvägens FK | 11.03 | Q | |
2 | Dennis Leal | 1994 | Spårvägens FK | 11.18 | q | |
3 | Rodi Kay | 1998 | Hammarby Friidrott | 11.50 | q | |
4 | Julian Gabert | 1986 | Upsala IF | 11.57 | q | |
5 | Niklas Alsing | 1995 | Östersunds GIF | 11.66 | ||
6 | Eric Hallquist | 1996 | Östersunds GIF | 12.14 | ||
7 | Sebastian Svedhammer | 1988 | Spårvägens FK | 12.75 | ||
8 | Patrick Neuendorff | 1966 | IFK Märsta | 13.65 | M50 |
Vind: -3.1 | ||||||
1 | Jonathan Wulff | 1994 | Hammarby Friidrott | 11.41 | Q | |
2 | Matthias Johansson | 1990 | Nedre Soppero IK | 11.81 | ||
3 | Oskar Motta | 1998 | Upsala IF | 11.82 | ||
4 | Kevin Duvert | 1998 | Turebergs FK | 12.14 | ||
5 | Jesper Frykholm | 1996 | Glanshammar IF | 12.18 | ||
6 | Anton Korzhavyi | 1994 | IFK Umeå | 12.50 | ||
7 | Aziz Amini | 1997 | Huddinge AIS | 12.77 | ||
8 | Mats Nordal | 1977 | Uppsala LK | 13.74 | M35 |
Vind: -0.7 | ||||||
1 | Desmond Rogo | 1996 | Hammarby Friidrott | 11.13 | Q | |
2 | Amadou Sussoho | 1995 | Huddinge AIS | 11.18 | q | |
3 | Markus Ögren | 1998 | Hammarby Friidrott | 11.59 | q | |
4 | Viktor Wahlén Diederichsen | 1998 | Spårvägens FK | 11.74 | ||
5 | Alexander Fredlund | 1994 | Täby IS | 11.87 | ||
6 | Nils-Göran Nilsson | 1988 | Täby IS | 11.94 | ||
7 | Fredrik Wohlfahrt | 1993 | Täby IS | 12.13 | ||
8 | Thomas Jönsson | 1965 | Gefle IF | 12.88 | M50 |
MS 100 m Final |
Vind: -2.1 | ||||||
1 | Christopher Brusenback | 1993 | Spårvägens FK | 11.17 | ||
2 | Desmond Rogo | 1996 | Hammarby Friidrott | 11.23 | ||
3 | Amadou Sussoho | 1995 | Huddinge AIS | 11.26 | ||
4 | Jonathan Wulff | 1994 | Hammarby Friidrott | 11.27 | ||
5 | Dennis Leal | 1994 | Spårvägens FK | 11.29 | ||
6 | Rodi Kay | 1998 | Hammarby Friidrott | 11.63 | ||
7 | Markus Ögren | 1998 | Hammarby Friidrott | 11.68 | ||
Julian Gabert | 1986 | Upsala IF | Ej start |
MS 400 m Final | 11/6 17:45 |
1 | Alexander Nordkvist | 1990 | Huddinge AIS | 48.89 | ||
2 | Nil De Oliveira | 1986 | Spårvägens FK | 48.91 | ||
3 | Anton Persson | 1996 | Hässelby SK | 50.66 | ||
4 | Johan Alsing | 1999 | Östersunds GIF | 50.83 | P17 | |
5 | Emil Winther | 1999 | Turebergs FK | 51.88 | P17 | |
6 | Fritz Ekane | 1990 | Spårvägens FK | 52.40 |
1 | Albert Nygren | 2001 | Upsala IF | 50.94 | P17 | |
2 | Kevin Duvert | 1998 | Turebergs FK | 52.10 | ||
3 | Peter Wallin | 1971 | IFK Märsta | 53.14 | M45 | |
4 | Emil Mårtensson | 1992 | Hässelby SK | 54.23 | ||
5 | Pontus Born | 1999 | IFK Märsta | 55.59 | P17 | |
6 | Gustav Zetterlund | 2000 | KFUM Örebro | 57.21 | P17 |
1 | Daniel Norberg | 1978 | Spårvägens FK | 54.47 | M35 | |
2 | Andreas Cigéhn | 2000 | Täby IS | 56.85 | P17 | |
3 | Henrik Tegnér | 1970 | Bromma IF | 57.43 | M45 | |
4 | Victor Holmström | 1999 | IF Skade | 58.07 | P17 | |
5 | Rasmus Ternström | 1999 | Gottsunda IF | 63.62 | P17 | |
6 | Patrick Neuendorff | 1966 | IFK Märsta | 64.69 | M50 |
1 | Alexander Nordkvist | 1990 | Huddinge AIS | 48.89 | ||
2 | Nil De Oliveira | 1986 | Spårvägens FK | 48.91 | ||
3 | Anton Persson | 1996 | Hässelby SK | 50.66 | ||
4 | Johan Alsing | 1999 | Östersunds GIF | 50.83 | P17 | |
5 | Albert Nygren | 2001 | Upsala IF | 50.94 | P17 | |
6 | Emil Winther | 1999 | Turebergs FK | 51.88 | P17 | |
7 | Kevin Duvert | 1998 | Turebergs FK | 52.10 | ||
8 | Fritz Ekane | 1990 | Spårvägens FK | 52.40 | ||
9 | Peter Wallin | 1971 | IFK Märsta | 53.14 | M45 | |
10 | Emil Mårtensson | 1992 | Hässelby SK | 54.23 | ||
11 | Daniel Norberg | 1978 | Spårvägens FK | 54.47 | M35 | |
12 | Pontus Born | 1999 | IFK Märsta | 55.59 | P17 | |
13 | Andreas Cigéhn | 2000 | Täby IS | 56.85 | P17 | |
14 | Gustav Zetterlund | 2000 | KFUM Örebro | 57.21 | P17 | |
15 | Henrik Tegnér | 1970 | Bromma IF | 57.43 | M45 | |
16 | Victor Holmström | 1999 | IF Skade | 58.07 | P17 | |
17 | Rasmus Ternström | 1999 | Gottsunda IF | 63.62 | P17 | |
18 | Patrick Neuendorff | 1966 | IFK Märsta | 64.69 | M50 |
MS+P17 1 500 m Final | 11/6 17:05 |
1 | Tom Honig | 1991 | IF Mantra Sport | 4:04.50 | ||
2 | Björn Seifert | 1996 | Upsala IF | 4:05.61 | ||
3 | Jonatan Alvaeus | 1990 | Upsala IF | 4:17.76 | ||
4 | Johan Lindberg | 1980 | Upsala IF | 4:18.95 | M35 | |
5 | Martin Jacobson | 1997 | Hammarby Friidrott | 4:20.56 | ||
6 | Magnus Wallenius | 1973 | Västerås FK | 4:20.64 | M40 | |
7 | Gunnar Durén | 1963 | Hässelby SK | 4:20.73 | M50 | |
8 | Albin Wallenius | 2003 | Västerås FK | 4:46.09 | P17 | |
9 | David Tell | 2000 | Spårvägens FK | 4:48.75 | P17 | |
10 | Björn Ternström | 1999 | Gottsunda IF | 4:57.66 | P17 | |
11 | Albin Eriksson | 2002 | Upsala IF | 5:03.21 | P17 | |
12 | Rasmus Ternström | 1999 | Gottsunda IF | 5:23.78 | P17 |
MS Längd Final | 11/6 17:50 |
1 | Adam Chiguer | 1991 | Spårvägens FK | 7.20 | +3,3 | 6.27 +0,8 |
2 | Patrik Holmberg | 1990 | Huddinge AIS | 6.98 | +4,6 | 6.27 +1,0 |
3 | Filip Björklund | 1998 | Upsala IF | 6.97 | +2,1 | 4.59 +1,6 |
4 | Antonis Dinopoulos | 1995 | Upsala IF | 6.76 | +4,3 | 6.37 +2,0 |
5 | Adam Stålberg | 1991 | Upsala IF | 6.62 | +4,2 | |
6 | Rickard Willman | 1994 | Västerås FK | 6.51 | +2,9 | 4.24 +1,9 |
7 | Gustav Norén | 1996 | Upsala IF | 5.85 | +3,7 | 5.78 +1,3 |
8 | Björn Bamane | 1993 | Spårvägens FK | 5.85 | +2,5 | |
9 | Anton Johansson | 1993 | Huddinge AIS | 5.64 | +2,5 | |
10 | Niklas Alsing | 1995 | Östersunds GIF | 4.70 | +2,3 |
MS Längd Final | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||||
Adam Chiguer | 6.88 | +3,7 | 6.27 | +0,8 | 7.20 | +3,3 | x | +1,6 | 6.82 | +2,4 | 4.79 | +4,5 |
Adam Stålberg | x | +3,0 | 6.62 | +4,2 | - | |||||||
Anton Johansson | 5.64 | +2,5 | 5.37 | +2,5 | 5.60 | +2,7 | ||||||
Antonis Dinopoulos | 6.58 | +2,1 | 6.54 | +2,2 | 6.37 | +2,0 | 6.76 | +4,3 | x | +3,0 | 6,63 | +2,8 |
Björn Bamane | 3.99 | +3,1 | 4.44 | +2,6 | 5.85 | +2,5 | 5.76 | +3,3 | 2.16 | +2,9 | 4.99 | +3,4 |
Filip Björklund | x | +3,0 | 4.59 | +1,6 | 6.36 | +3,2 | 6.57 | +2,2 | 6.62 | +3,7 | 6.97 | +2,1 |
Niklas Alsing | x | +3,0 | x | +2,1 | 4.70 | +2,3 | ||||||
Rickard Willman | 6.51 | +2,9 | 4.24 | +1,9 | x | +3,4 | x | +3,4 | x | +4,4 | - | |
Gustav Norén | 5.76 | +4,0 | 5.59 | +3,4 | 5.78 | +1,3 | 5.85 | +3,7 | 5.67 | +4,8 | x | +2,4 |
Patrik Holmberg | 6.54 | +2,9 | x | +2,0 | 6.27 | +1,0 | 6.75 | +2,9 | 6.98 | +4,6 | - |
MS Kula Final | 11/6 14:40 |
1 | Arvid Koskinen | 1993 | Huddinge AIS | 18,20 | ||
2 | Andreas Eriksson | 1994 | IK Heros | 14,69 | ||
3 | Andreas Nyman | 1996 | Upsala IF | 12,76 | ||
4 | Olov Bylund | 1992 | Upsala IF | 10,90 |
MS Kula Final | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||||
Andreas Eriksson | x | 13,74 | 14,69 | x | 14,02 | x | ||||||
Andreas Nyman | 12,44 | x | 12,76 | x | x | x | ||||||
Olov Bylund | 10,28 | 10,18 | x | 10,90 | x | x | ||||||
Arvid Koskinen | 17,92 | 18,03 | 17,34 | 17,99 | 17,61 | 18,20 |
MS Diskus Final | 11/6 13:00 |
1 | Tim Wunger | 1994 | Upsala IF | 44,84 | ||
2 | Anton Larsson | 1993 | Järvsö IF | 42,81 | ||
3 | Andreas Eriksson | 1994 | IK Heros | 41,73 | ||
4 | Andreas Nyman | 1996 | Upsala IF | 27,12 | ||
5 | P-O Larsson | 1955 | Enköpings AIF | 20,87 | M60 |
MS Diskus Final | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||||
Andreas Eriksson | 41,65 | x | x | 40,57 | 37,52 | 41,73 | ||||||
Andreas Nyman | x | x | 27,12 | x | x | x | ||||||
P-O Larsson | 20,64 | x | x | 18,47 | 20,42 | 20,87 | ||||||
Tim Wunger | 42,74 | 41,99 | x | x | 44,84 | x | ||||||
Anton Larsson | x | x | x | x | 42,81 | x |
P 19 Slägga (extra) Final | 11/6 10:00 |
1 | Johannes Nilsson | 1998 | Västerås FK | 51,85 |
P 19 Slägga (extra) Final | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||||
Johannes Nilsson | x | 51,02 | x | x | 51,85 | 51,74 |
P 17 100 m Final | 11/6 10:50 |
Vind: -1.6 | ||||||
1 | Philip Stömne | 2000 | Valbo Aif | 12.46 | ||
2 | Fabian Engström | 2000 | Spårvägens FK | 12.74 |
P 17 400 m: gemensamt med MS. |
P 17 1 500 m: gemensamt med MS. |
P 17 Diskus Final | 11/6 13:00 |
1 | Philip Stömne | 2000 | Valbo Aif | 29,86 |
P 17 Diskus Final | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||||
Philip Stömne | 27,12 | x | 27,12 | 29,86 | x | 28,67 |
P 17 Slägga (extra) Final | 11/6 10:00 |
1 | Patrik Lindstedt | 1999 | Hässelby SK | 69,05 |
P 17 Slägga (extra) Final | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||||
Patrik Lindstedt | 67,18 | x | x | 69,05 | x | 68,68 |
P 15 300 m Final | 11/6 17:30 |
1 | Rasmus Skoglund | 2002 | Upsala IF | 40.73 | ||
2 | Mattias Waernulf | 2002 | Västerås FK | 43.40 |
P 15 Höjd Final | 11/6 11:45 |
1 | Oliver Ericsson | 2001 | Alunda SK | 186 | ||
2 | Theodor Duvert | 2001 | IFK Märsta | 170 | ||
3 | Samuel Eriksson | 2002 | Rånäs 4H | 165 |
P 15 Höjd Final | 155 | 160 | 165 | 170 | 175 | 180 | 183 | 186 | 190 |
Oliver Ericsson | - | - | - | o | o | o | xo | xo | xxx |
Samuel Eriksson | o | o | o | xxx | |||||
Theodor Duvert | o | o | o | xo | xxx |
P 15 Stav Final | 11/6 13:30 |
1 | Samuel Eriksson | 2002 | Rånäs 4H | 320 | ||
2 | Theodor Duvert | 2001 | IFK Märsta | 310 | ||
3 | Noah Ander | 2001 | Bromma IF | 300 | ||
4 | Johannes Jansson | 2002 | Östhammar FI | 270 |
P 15 Stav Final | 210 | 220 | 230 | 240 | 250 | 260 | 270 | 280 | 290 | 300 | 310 | 320 | 333 |
Johannes Jansson | xo | - | o | o | xo | o | o | xxx | |||||
Noah Ander | - | - | - | - | - | - | o | o | o | o | xxx | ||
Samuel Eriksson | - | - | - | - | - | - | - | xo | xxo | o | o | xo | xxx |
Theodor Duvert | - | - | - | - | - | - | - | o | o | o | o | xxx |
P 15 Diskus Final | 11/6 10:20 |
1 | Samuel Eriksson | 2002 | Rånäs 4H | 36,14 | ||
2 | Theodor Duvert | 2001 | IFK Märsta | 33,27 | ||
3 | Johannes Jansson | 2002 | Östhammar FI | 32,35 | ||
4 | Pontus Gustavsson | 2002 | Västerås FK | 31,80 | ||
5 | Lucas Stjärnfelt | 2001 | IF Åland | 24,20 |
P 15 Diskus Final | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||||
Johannes Jansson | x | 24,04 | x | 27,00 | x | 32,35 | ||||||
Lucas Stjärnfelt | 24,20 | x | 21,29 | x | - | - | ||||||
Pontus Gustavsson | 31,24 | 31,80 | x | x | 31,00 | x | ||||||
Samuel Eriksson | 35,52 | 36,14 | 33,91 | 28,80 | x | x | ||||||
Theodor Duvert | 32,66 | x | 33,22 | 33,27 | x | x |
P 15 Slägga (extra) Final | 11/6 10:00 |
1 | Karl Ludvik | 2002 | Turebergs FK | 44,47 |
P 15 Slägga (extra) Final | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||||
Karl Ludvik | 42,16 | x | 43,23 | 42,03 | 44,47 | x |
P 13 60 m Final | 11/6 10:05 |
Vind: -0.5 | ||||||
1 | Sebastian Eriksson | 2003 | Alunda SK | 8.28 | ||
2 | Alexander Ebbestad | 2003 | Upsala IF | 8.77 | ||
3 | Oskari Peura | 2003 | Upsala IF | 8.78 | ||
4 | Nils Ekroth | 2003 | Upsala IF | 9.25 | ||
5 | Viktor Rydåker | 2003 | Örbyhus IF | 9.27 | ||
6 | Otto Björfors | 2003 | Rånäs 4H | 9.71 | ||
7 | Pelle Nilsson | 2003 | Upsala IF | 9.75 |
P 13 600 m Final | 11/6 16:15 |
1 | Kalle Georgsson | 2003 | Högbo GIF | 1:48.03 | ||
2 | Nils Ekroth | 2003 | Upsala IF | 1:48.59 | ||
3 | Alexander Ebbestad | 2003 | Upsala IF | 1:54.28 | ||
4 | Pelle Nilsson | 2003 | Upsala IF | 1:58.01 | ||
5 | Eemeli Peura | 2003 | Upsala IF | 2:04.20 | ||
Oskari Peura | 2003 | Upsala IF | Ej start |
P 13 60 mh Final | 11/6 14:25 |
Vind: +0.1 | ||||||
1 | Oskari Peura | 2003 | Upsala IF | 9.91 | ||
2 | Elliot Duvert | 2003 | IFK Märsta | 10.09 |
P 13 Stav Final | 11/6 13:30 |
1 | Elliot Duvert | 2003 | IFK Märsta | 280 | ||
2 | Otto Björfors | 2003 | Rånäs 4H | 230 |
P 13 Stav Final | 200 | 220 | 230 | 240 | 250 | 260 | 270 | 280 | 290 |
Elliot Duvert | - | - | o | - | - | o | o | xxo | xxx |
Otto Björfors | o | xxo | o | xxx |
P 13 Längd Final | 11/6 11:20 |
1 | Viktor Rydåker | 2003 | Örbyhus IF | 4,67 | +2,7 | 4,65 +2,0 |
2 | Sebastian Eriksson | 2003 | Alunda SK | 4,60 | +2,9 | 3,14 +1,2 |
3 | Nils Ekroth | 2003 | Upsala IF | 4,47 | +0,7 | |
4 | Eemeli Peura | 2003 | Upsala IF | 3,90 | +2,2 | 3,84 +0,3 |
P 13 Längd Final | 1 | 2 | 3 | 4 | ||||||||
Eemeli Peura | 3,48 | +2,8 | 3,84 | +0,3 | 3,77 | +0,8 | 3,90 | +2,2 | ||||
Nils Ekroth | 4,40 | +2,6 | 4,38 | +0,8 | 3,31 | +3,0 | 4,47 | +0,7 | ||||
Sebastian Eriksson | 4,60 | +2,9 | 2,97 | +0,6 | 3,14 | +1,2 | 4,59 | +2,9 | ||||
Viktor Rydåker | 4,65 | +2,0 | 4,37 | +0,9 | x | 4,67 | +2,7 |
P 13 Diskus Final | 11/6 14:40 |
1 | Sebastian Eriksson | 2003 | Alunda SK | 29,07 | ||
2 | Alexander Ebbestad | 2003 | Upsala IF | 23,41 | ||
3 | Oskari Peura | 2003 | Upsala IF | 17,37 | ||
4 | Eemeli Peura | 2003 | Upsala IF | 17,13 | ||
Viktor Rydåker | 2003 | Örbyhus IF | x |
P 13 Diskus Final | 1 | 2 | 3 | 4 | ||||||||
Alexander Ebbestad | 23,20 | 23,17 | x | 23,41 | ||||||||
Eemeli Peura | 17,13 | 13,56 | x | x | ||||||||
Oskari Peura | 17,37 | 15,40 | 15,17 | x | ||||||||
Sebastian Eriksson | 29,07 | x | x | 28,13 | ||||||||
Viktor Rydåker | x | x | x | x |
P 12 60 m Försök | 11/6 09:30 |
Vind: -0.7 | ||||||
1 | Lukas Forss | 2004 | Upsala IF | 8.97 | Q | |
2 | Edvin Gustafsson | 2004 | Upsala IF | 9.22 | q | |
3 | Isidor Lagestrand | 2004 | Upsala IF | 9.60 | q | |
4 | Joel Borrman | 2004 | Huddinge AIS | 9.80 | q | |
5 | Valdemar Ångman | 2004 | Upsala IF | 10.96 |
Vind: -0.6 | ||||||
1 | Hugo Winther | 2004 | Turebergs FK | 9.05 | Q | |
2 | Josef Malsher | 2004 | Alunda SK | 9.55 | q | |
3 | Gustav Andrén | 2004 | Upsala IF | 9.71 | q | |
4 | Axel Ortsäter | 2004 | Upsala IF | 10.34 | ||
5 | Tor Sjölander | 2004 | Upsala IF | 11.12 | ||
6 | Åke Rosendal | 2004 | Upsala IF | 11.45 |
Vind: -0.2 | ||||||
1 | Daniel Ström | 2004 | Kungsängen Friidrott | 9.37 | Q | |
2 | Arthur Linander | 2004 | Hedesunda IF | 9.88 | ||
3 | Teo Larssen | 2004 | Huddinge AIS | 10.38 | ||
4 | Viktor Lundqvist | 2004 | Upsala IF | 10.67 | ||
5 | Jonathan Bergenroth | 2004 | Huddinge AIS | 10.91 |
P 12 60 m Final |
Vind: -1.6 | ||||||
1 | Lukas Forss | 2004 | Upsala IF | 8.88 | ||
2 | Hugo Winther | 2004 | Turebergs FK | 8.90 | ||
3 | Daniel Ström | 2004 | Kungsängen Friidrott | 9.26 | ||
4 | Edvin Gustafsson | 2004 | Upsala IF | 9.26 | ||
5 | Josef Malsher | 2004 | Alunda SK | 9.44 | ||
6 | Joel Borrman | 2004 | Huddinge AIS | 9.55 | ||
7 | Gustav Andrén | 2004 | Upsala IF | 9.56 | ||
8 | Isidor Lagestrand | 2004 | Upsala IF | 9.59 |
P 12 600 m Final | 11/6 16:05 |
1 | Ludvig Granberg | 2004 | Huddinge AIS | 2:01.56 | ||
2 | Josef Malsher | 2004 | Alunda SK | 2:03.67 | ||
3 | Isidor Lagestrand | 2004 | Upsala IF | 2:05.47 | ||
4 | Arthur Linander | 2004 | Hedesunda IF | 2:06.24 | ||
5 | Lee Annerstedt | 2004 | Upsala IF | 2:21.66 | ||
Lukas Forss | 2004 | Upsala IF | Ej start |
P 12 60 mh Final | 11/6 14:15 |
Vind: +0.3 | ||||||
1 | Hugo Winther | 2004 | Turebergs FK | 10.44 | ||
2 | Lukas Forss | 2004 | Upsala IF | 12.17 | ||
3 | Isidor Lagestrand | 2004 | Upsala IF | 12.37 | ||
4 | Josef Malsher | 2004 | Alunda SK | 13.34 | ||
5 | Joel Borrman | 2004 | Huddinge AIS | 13.85 |
Vind: -1.4 | ||||||
1 | Felix Johansson | 2004 | Huddinge AIS | 12.16 | ||
2 | Ludvig Granberg | 2004 | Huddinge AIS | 12.46 | ||
3 | Teo Larssen | 2004 | Huddinge AIS | 15.22 | ||
Anton Birkoff | 2004 | Huddinge AIS | Ej start |
1 | Hugo Winther | 2004 | Turebergs FK | 10.44 | ||
2 | Felix Johansson | 2004 | Huddinge AIS | 12.16 | ||
3 | Lukas Forss | 2004 | Upsala IF | 12.17 | ||
4 | Isidor Lagestrand | 2004 | Upsala IF | 12.37 | ||
5 | Ludvig Granberg | 2004 | Huddinge AIS | 12.46 | ||
6 | Josef Malsher | 2004 | Alunda SK | 13.34 | ||
7 | Joel Borrman | 2004 | Huddinge AIS | 13.85 | ||
8 | Teo Larssen | 2004 | Huddinge AIS | 15.22 | ||
Anton Birkoff | 2004 | Huddinge AIS | Ej start |
P 12 Höjd Final | 11/6 16:20 |
1 | Adam Hellbom | 2004 | Falu IK | 133 | ||
2 | Edvin Gustafsson | 2004 | Upsala IF | 133 | ||
2 | Felix Johansson | 2004 | Huddinge AIS | 133 | ||
4 | Ludvig Granberg | 2004 | Huddinge AIS | 125 | ||
5 | Anton Birkoff | 2004 | Huddinge AIS | 115 | ||
5 | Joel Borrman | 2004 | Huddinge AIS | 115 | ||
7 | Viktor Lundqvist | 2004 | Upsala IF | 115 | ||
8 | Arthur Linander | 2004 | Hedesunda IF | 115 | ||
9 | Emil Erlandsson | 2004 | Hedesunda IF | 110 | ||
10 | Gustav Andrén | 2004 | Upsala IF | 110 | ||
11 | Jonathan Bergenroth | 2004 | Huddinge AIS | 100 |
P 12 Höjd Final | 100 | 105 | 110 | 115 | 120 | 125 | 130 | 133 | 136 |
Adam Hellbom | - | - | o | o | o | xo | xo | o | xxx |
Anton Birkoff | o | xo | o | o | xxx | ||||
Arthur Linander | o | o | o | xxo | xxx | ||||
Edvin Gustafsson | - | - | o | o | o | o | xo | xo | xxx |
Emil Erlandsson | o | xxx | o | xxx | |||||
Felix Johansson | - | o | - | o | - | xo | o | xo | xxx |
Gustav Andrén | - | o | xo | xxx | |||||
Joel Borrman | - | o | xo | o | xxx | ||||
Jonathan Bergenroth | o | xxx | |||||||
Ludvig Granberg | o | o | o | o | xxx | ||||
Viktor Lundqvist | - | - | o | xo | xxx |
P 12 Längd Final | 11/6 12:40 |
1 | Hugo Winther | 2004 | Turebergs FK | 4,62 | +1,3 | |
2 | Felix Johansson | 2004 | Huddinge AIS | 4,29 | +2,3 | 4,14 +2,0 |
3 | Lukas Forss | 2004 | Upsala IF | 4,21 | +3,1 | 4,08 +1,3 |
4 | Josef Malsher | 2004 | Alunda SK | 4,20 | +2,4 | 4,05 +0,9 |
5 | Edvin Gustafsson | 2004 | Upsala IF | 4,17 | +1,5 | |
6 | Daniel Ström | 2004 | Kungsängen Friidrott | 4,02 | +0,4 | |
7 | Arthur Linander | 2004 | Hedesunda IF | 3,85 | +3,4 | |
8 | Lee Annerstedt | 2004 | Upsala IF | 3,72 | +1,8 | |
9 | Joel Borrman | 2004 | Huddinge AIS | 3,72 | +3,2 | 3,63 +1,9 |
10 | Gustav Andrén | 2004 | Upsala IF | 3,62 | +2,2 | 3,60 +0,7 |
11 | Teo Larssen | 2004 | Huddinge AIS | 3,59 | +3,3 | 3,45 +1,4 |
12 | Axel Ortsäter | 2004 | Upsala IF | 3,50 | +3,4 | 3,35 +1,4 |
13 | Emil Erlandsson | 2004 | Hedesunda IF | 3,44 | +1,2 | |
14 | Anton Birkoff | 2004 | Huddinge AIS | 3,34 | +3,3 | 3,19 +1,6 |
15 | Åke Rosendal | 2004 | Upsala IF | 3,32 | ||
16 | Valdemar Ångman | 2004 | Upsala IF | 3,22 | +0,3 | |
17 | Tor Sjölander | 2004 | Upsala IF | 3,19 | +1,8 | |
18 | Jonathan Bergenroth | 2004 | Huddinge AIS | 2,88 | +2,5 | 2,75 +1,7 |
P 12 Längd Final | 1 | 2 | 3 | 4 | ||||||||
Anton Birkoff | 3,34 | +3,3 | 3,19 | +1,6 | 3,26 | +2,3 | 3,18 | +2,5 | ||||
Arthur Linander | 3,85 | +3,4 | 3,44 | +2,5 | 3,67 | +3,5 | 2,98 | +2,2 | ||||
Axel Ortsäter | 3,50 | +3,4 | 3,35 | +1,4 | 3,26 | +2,4 | 3,06 | +2,8 | ||||
Daniel Ström | 4,02 | +0,4 | 3,99 | +2,1 | 3,95 | +1,8 | 2,81 | +4,6 | ||||
Edvin Gustafsson | 4,11 | +2,6 | 4,09 | +1,4 | 4,10 | -1,6 | 4,17 | +1,5 | ||||
Emil Erlandsson | 3,41 | +1,2 | 3,12 | +1,0 | 3,44 | +1,2 | 3,08 | +3,5 | ||||
Felix Johansson | 4,14 | +2,0 | 4,13 | +2,6 | 4,19 | +2,6 | 4,29 | +2,3 | ||||
Gustav Andrén | 3,60 | +0,7 | 3,55 | -0,4 | 3,53 | +2,8 | 3,62 | +2,2 | ||||
Hugo Winther | 4,62 | +1,3 | 4,50 | +3,0 | 4,37 | +1,2 | - | |||||
Joel Borrman | 3,72 | +3,2 | 3,40 | +0,6 | 3,63 | +1,9 | 3,62 | +4,3 | ||||
Jonathan Bergenroth | 2,88 | +2,5 | x | x | 2,75 | +1,7 | ||||||
Josef Malsher | 3,96 | +1,7 | 4,05 | +0,9 | 4,20 | +2,4 | 4,17 | +3,0 | ||||
Lee Annerstedt | 3,72 | +1,8 | 3,65 | +2,3 | 3,56 | +1,8 | x | |||||
Lukas Forss | 3,97 | +0,2 | 4,08 | +1,3 | 4,21 | +3,1 | 4,19 | +6,2 | ||||
Teo Larssen | 3,45 | +1,4 | 3,59 | +3,3 | 3,40 | +1,4 | 3,38 | +1,8 | ||||
Tor Sjölander | 3,13 | +1,7 | 3,19 | +1,8 | 3,09 | +0,0 | 3,18 | +2,0 | ||||
Valdemar Ångman | x | 3,21 | +0,3 | 3,22 | +0,3 | 3,15 | +3,0 | |||||
Åke Rosendal | 3,32 | 2,88 | +2,1 | 2,67 | +2,1 | 3,05 | +0,0 |
P 12 Kula Final | 11/6 09:50 |
1 | Adam Hellbom | 2004 | Falu IK | 8,31 | ||
2 | Daniel Ström | 2004 | Kungsängen Friidrott | 7,25 | ||
3 | Emil Erlandsson | 2004 | Hedesunda IF | 6,29 | ||
4 | Arthur Linander | 2004 | Hedesunda IF | 6,10 | 6,05 | |
5 | Joel Borrman | 2004 | Huddinge AIS | 6,10 | 5,85 | |
6 | Edvin Gustafsson | 2004 | Upsala IF | 6,08 | ||
7 | Lee Annerstedt | 2004 | Upsala IF | 5,77 | ||
8 | Tor Sjölander | 2004 | Upsala IF | 5,58 | ||
9 | Gustav Andrén | 2004 | Upsala IF | 5,54 | ||
10 | Anton Birkoff | 2004 | Huddinge AIS | 5,53 | ||
11 | Teo Larssen | 2004 | Huddinge AIS | 5,45 | ||
12 | Daniel Hedgilow | 2004 | Hedesunda IF | 5.31 | ||
13 | Åke Rosendal | 2004 | Upsala IF | 5,28 | ||
14 | Lukas Forss | 2004 | Upsala IF | 5,01 | ||
15 | Josef Malsher | 2004 | Alunda SK | 4,68 | ||
16 | Jonathan Bergenroth | 2004 | Huddinge AIS | 4,63 | ||
17 | Axel Ortsäter | 2004 | Upsala IF | 4,43 |
P 12 Kula Final | 1 | 2 | 3 | 4 | ||||||||
Adam Hellbom | 7,48 | 8,31 | 8,19 | 7,90 | ||||||||
Anton Birkoff | 5,23 | x | 4,84 | 5,53 | ||||||||
Arthur Linander | 6,05 | 6,10 | 5,39 | 5,12 | ||||||||
Axel Ortsäter | 4,43 | 4,19 | 4,42 | 4,33 | ||||||||
Daniel Hedgilow | 4,68 | 4,98 | 5.31 | 5,12 | ||||||||
Daniel Ström | 7,25 | 7,19 | 6,95 | 6,12 | ||||||||
Edvin Gustafsson | 5,81 | 6,08 | 5,47 | 5,99 | ||||||||
Emil Erlandsson | 6,14 | 6,08 | 5,87 | 6,29 | ||||||||
Gustav Andrén | 5,54 | 5,35 | 5,01 | 5,22 | ||||||||
Joel Borrman | 5,84 | 5,85 | 6,10 | 4,99 | ||||||||
Jonathan Bergenroth | 4,59 | 4,35 | 4,07 | 4,63 | ||||||||
Josef Malsher | 4,53 | 4,60 | 4,51 | 4,68 | ||||||||
Lee Annerstedt | 5,38 | 5,37 | 5,51 | 5,77 | ||||||||
Lukas Forss | 4,28 | 5,01 | 4,71 | 4,90 | ||||||||
Teo Larssen | 5,45 | 5,24 | 5,38 | 5,32 | ||||||||
Tor Sjölander | 5,58 | 5,11 | 5,53 | 5,07 | ||||||||
Åke Rosendal | 5,28 | x | 4,19 | 4,73 |
P 12 Diskus Final | 11/6 14:40 |
1 | Adam Hellbom | 2004 | Falu IK | 21,45 | ||
2 | Daniel Hedgilow | 2004 | Hedesunda IF | 20,35 | ||
3 | Edvin Gustafsson | 2004 | Upsala IF | 19,32 | ||
4 | Felix Johansson | 2004 | Huddinge AIS | 18,63 | ||
5 | Gustav Rydåker | 2005 | Örbyhus IF | 18,23 | ||
6 | Lee Annerstedt | 2004 | Upsala IF | 16,96 | ||
7 | Arthur Linander | 2004 | Hedesunda IF | 15,61 | ||
8 | Anton Birkoff | 2004 | Huddinge AIS | 15,18 | ||
9 | Teo Larssen | 2004 | Huddinge AIS | 14,57 | ||
10 | Jonathan Bergenroth | 2004 | Huddinge AIS | 13,60 | ||
11 | Lukas Forss | 2004 | Upsala IF | 13,30 | ||
12 | Emil Erlandsson | 2004 | Hedesunda IF | 12,91 | ||
13 | Gustav Andrén | 2004 | Upsala IF | 12,75 | ||
14 | Joel Borrman | 2004 | Huddinge AIS | 11,44 |
P 12 Diskus Final | 1 | 2 | 3 | 4 | ||||||||
Adam Hellbom | x | 17,78 | 21,45 | 19,48 | ||||||||
Anton Birkoff | 14,47 | 15,18 | x | x | ||||||||
Arthur Linander | 12,90 | x | 13,99 | 15,61 | ||||||||
Daniel Hedgilow | 20,35 | x | x | x | ||||||||
Edvin Gustafsson | 12,28 | 16,22 | x | 19,32 | ||||||||
Emil Erlandsson | x | x | x | 12,91 | ||||||||
Felix Johansson | 18,63 | 16,48 | x | x | ||||||||
Gustav Andrén | 11,93 | x | 10,69 | 12,75 | ||||||||
Gustav Rydåker | 18,23 | 15,63 | x | x | ||||||||
Joel Borrman | 9,36 | 9,22 | 10,35 | 11,44 | ||||||||
Jonathan Bergenroth | 12,28 | 11,13 | 13,60 | 12,12 | ||||||||
Lee Annerstedt | 14,35 | 12,05 | 15,24 | 16,96 | ||||||||
Lukas Forss | 13,30 | 9,56 | x | 12,56 | ||||||||
Teo Larssen | 14,57 | x | 12,00 | x |
P 11 60 m Försök | 11/6 13:35 |
Vind: +0.3 | ||||||
1 | Edvin Brunvall | 2005 | Upsala IF | 9,31 | Q | |
2 | Melker Sandow | 2005 | Upsala IF | 9.35 | Q | |
3 | Mattias Leek | 2005 | Kungsängen Friidrott | 10.00 | q | |
4 | Albin Gyhlenius | 2005 | KFUM Örebro | 10.01 | ||
5 | Rasmus Berg | 2005 | Hedesunda IF | 10.04 | ||
6 | Gustav Rydåker | 2005 | Örbyhus IF | 10.80 | ||
7 | Emil Svensson | 2005 | Hedesunda IF | 11.25 |
Vind: -2.2 | ||||||
1 | Nikolaj Jakshöj | 2005 | Väsby IK Friidrott | 9.28 | Q | |
2 | Viktor Rahm | 2005 | Västerås FK | 9.29 | Q | |
3 | Joel Modin | 2005 | Upsala IF | 9.57 | q | |
4 | Hjalmar Gustafsson-Höö | 2005 | Upsala IF | 9.72 | q | |
5 | Ivan Rakuljic | 2005 | Enköpings AIF | 9.86 | q | |
6 | Alex Eriksson | 2005 | Örbyhus IF | 10.10 | ||
7 | Liam Helén | 2005 | Örbyhus IF | 10.19 |
P 11 60 m Final |
Vind: -2.6 | ||||||
1 | Nikolaj Jakshöj | 2005 | Väsby IK Friidrott | 9.18 | ||
2 | Viktor Rahm | 2005 | Västerås FK | 9.29 | ||
3 | Edvin Brunvall | 2005 | Upsala IF | 9.34 | ||
4 | Melker Sandow | 2005 | Upsala IF | 9.43 | ||
5 | Joel Modin | 2005 | Upsala IF | 9.47 | ||
6 | Hjalmar Gustafsson-Höö | 2005 | Upsala IF | 9.88 | ||
7 | Ivan Rakuljic | 2005 | Enköpings AIF | 10.05 | ||
8 | Mattias Leek | 2005 | Kungsängen Friidrott | 10.08 |
P11+P10 600 m Final | 11/6 16:35 |
1 | Viktor Rahm | 2005 | Västerås FK | 2:03.92 | P11 | |
2 | Erik Hagman | 2006 | Väsby IK Friidrott | 2:08.95 | P10 | |
3 | Melker Sandow | 2005 | Upsala IF | 2:09.23 | P11 | |
4 | Viktor Norrby | 2006 | Upsala IF | 2:11.75 | P10 | |
5 | Hampus Linander | 2006 | Hedesunda IF | 2:12.29 | P10 | |
6 | Hjalmar Gustafsson-Höö | 2005 | Upsala IF | 2:15.33 | P11 | |
7 | Alex Eriksson | 2005 | Örbyhus IF | 2:20.39 | P11 | |
8 | Laban Österdahl | 2005 | Upsala IF | 2:20.41 | P11 | |
9 | Oscar Ernlund | 2006 | Hedesunda IF | 2:22.85 | P10 | |
10 | Elmer Wide | 2006 | Upsala IF | 2:22.96 | P10 |
P 11 Höjd Final | 11/6 15:20 |
1 | Nikolaj Jakshöj | 2005 | Väsby IK Friidrott | 139 | ||
2 | Albin Gyhlenius | 2005 | KFUM Örebro | 133 | ||
3 | Ivan Rakuljic | 2005 | Enköpings AIF | 125 | ||
4 | Alex Eriksson | 2005 | Örbyhus IF | 120 | ||
4 | Melker Sandow | 2005 | Upsala IF | 120 | ||
6 | Hjalmar Gustafsson-Höö | 2005 | Upsala IF | 115 | ||
7 | Filip Olsson | 2006 | Bromma IF | 115 | ||
8 | Alfred Espefält | 2005 | Upsala IF | 100 |
P 11 Höjd Final | 100 | 105 | 110 | 115 | 120 | 125 | 130 | 133 | 136 | 139 | 142 | 90 | 95 |
Albin Gyhlenius | - | - | - | o | xxo | o | xo | xxo | xxx | ||||
Alex Eriksson | - | - | o | o | xxo | xxx | |||||||
Alfred Espefält | xo | xxx | - | - | - | - | - | - | - | - | - | o | xo |
Filip Olsson | o | o | xxo | xo | xxx | - | - | - | - | - | - | - | o |
Hjalmar Gustafsson-Höö | o | o | o | o | xxx | ||||||||
Ivan Rakuljic | o | o | o | xo | o | xxo | xxx | ||||||
Melker Sandow | o | o | o | o | xxo | x-- | |||||||
Nikolaj Jakshöj | - | - | o | o | o | o | o | o | o | o | xxx |
P 11 Längd Final | 11/6 09:30 |
1 | Viktor Rahm | 2005 | Västerås FK | 4,01 | |||
2 | Nikolaj Jakshöj | 2005 | Väsby IK Friidrott | 3,95 | |||
3 | Rasmus Berg | 2005 | Hedesunda IF | 3,78 | -0,8 | ||
4 | Joel Modin | 2005 | Upsala IF | 3,77 | |||
5 | Alex Eriksson | 2005 | Örbyhus IF | 3.66 | |||
6 | Albin Gyhlenius | 2005 | KFUM Örebro | 3,64 | -0,6 | ||
7 | Ivan Rakuljic | 2005 | Enköpings AIF | 3,59 | -2,8 | ||
8 | Edvin Brunvall | 2005 | Upsala IF | 3,53 | |||
9 | Mattias Leek | 2005 | Kungsängen Friidrott | 3,33 | |||
10 | Liam Helén | 2005 | Örbyhus IF | 3,28 | |||
11 | Gustav Rydåker | 2005 | Örbyhus IF | 3,28 | 3.12 | ||
12 | Emil Svensson | 2005 | Hedesunda IF | 2,86 | 0,0 |
P 11 Längd Final | 1 | 2 | 3 | 4 | ||||||||
Albin Gyhlenius | 3.51 | -2,2 | 3,64 | -0,6 | 3,50 | 3,49 | ||||||
Alex Eriksson | x | 3.26 | -1,4 | 3.63 | 3.66 | |||||||
Edvin Brunvall | 3,53 | -1,1 | 3,31 | 3,53 | 3,45 | |||||||
Emil Svensson | 2,54 | -1,1 | 2,86 | 0,0 | 2,82 | 2,72 | ||||||
Gustav Rydåker | 3.12 | -0,2 | 3,10 | -0,5 | 3,28 | 3,08 | ||||||
Ivan Rakuljic | 3,59 | -2,8 | 3,39 | -1,9 | 3,36 | 3,55 | ||||||
Joel Modin | 3,73 | -1,3 | 3,77 | 3,73 | 3,67 | |||||||
Mattias Leek | 3,09 | -0,7 | 3,17 | -1,9 | 3,04 | 3,33 | ||||||
Nikolaj Jakshöj | 3,91 | -1,8 | 3,94 | -1,9 | x | 3,95 | ||||||
Rasmus Berg | 3,78 | -0,8 | 3,75 | -2,0 | 3,68 | 3,71 | ||||||
Viktor Rahm | 3,80 | +0,0 | 3,78 | -3,7 | 4,01 | 3,81 | ||||||
Liam Helén | 3,13 | -1,7 | 3,28 | x | x |
P 11 Kula Final | 11/6 11:10 |
1 | Ivan Rakuljic | 2005 | Enköpings AIF | 8,14 | ||
2 | Gustav Rydåker | 2005 | Örbyhus IF | 7,57 | ||
3 | Rasmus Berg | 2005 | Hedesunda IF | 7,53 | ||
4 | Nikolaj Jakshöj | 2005 | Väsby IK Friidrott | 7,41 | ||
5 | Joel Modin | 2005 | Upsala IF | 6,84 | ||
6 | Mattias Leek | 2005 | Kungsängen Friidrott | 5,79 | ||
7 | Emil Svensson | 2005 | Hedesunda IF | 5,28 |
P 11 Kula Final | 1 | 2 | 3 | 4 | ||||||||
Emil Svensson | 5,28 | 5,06 | 5,14 | 4,79 | ||||||||
Gustav Rydåker | x | 7,57 | 7,39 | 6,99 | ||||||||
Ivan Rakuljic | 8,14 | 7,53 | 7,25 | 7,14 | ||||||||
Joel Modin | 6,78 | 6,84 | 6,39 | 6,72 | ||||||||
Mattias Leek | 5,79 | 5,42 | 5,43 | 5,59 | ||||||||
Nikolaj Jakshöj | 7,41 | 7,24 | 7,25 | 6,89 | ||||||||
Rasmus Berg | 7,11 | 7,44 | 7,53 | 7,51 |
P 10 60 m Försök | 11/6 12:55 |
Vind: -2.7 | ||||||
1 | Filip Olsson | 2006 | Bromma IF | 9.74 | Q | |
2 | Oscar Ernlund | 2006 | Hedesunda IF | 10.48 | Q | |
3 | Elias Celsing Ljung | 2006 | Upsala IF | 10.63 | q | |
4 | Elmer Wide | 2006 | Upsala IF | 10.64 | q | |
5 | Laban Österdahl | 2005 | Upsala IF | 10.68 | q | P11 |
Vind: -1.7 | ||||||
1 | Erik Hagman | 2006 | Väsby IK Friidrott | 10.34 | Q | |
2 | Hampus Linander | 2006 | Hedesunda IF | 10.48 | Q | |
3 | Viktor Norrby | 2006 | Upsala IF | 10.65 | q | |
4 | Gustav Frenne | 2006 | Upsala IF | 11.58 |
P 10 60 m Final |
Vind: -0.8 | ||||||
1 | Filip Olsson | 2006 | Bromma IF | 9.60 | ||
2 | Elias Celsing Ljung | 2006 | Upsala IF | 10.17 | ||
3 | Oscar Ernlund | 2006 | Hedesunda IF | 10.22 | ||
4 | Erik Hagman | 2006 | Väsby IK Friidrott | 10.22 | ||
5 | Viktor Norrby | 2006 | Upsala IF | 10.32 | ||
6 | Laban Österdahl | 2005 | Upsala IF | 10.37 | P11 | |
7 | Hampus Linander | 2006 | Hedesunda IF | 10.46 | ||
8 | Elmer Wide | 2006 | Upsala IF | 10.48 |
P 10 600 m: gemensamt med P11. |
P 10 Längd Final | 11/6 11:20 |
1 | Filip Olsson | 2006 | Bromma IF | 3,97 | +1,9 | |
2 | Viktor Norrby | 2006 | Upsala IF | 3,58 | +3,7 | 3,36 +1,3 |
3 | Erik Hagman | 2006 | Väsby IK Friidrott | 3,58 | w? | 3,46 +0,8 |
4 | Oscar Ernlund | 2006 | Hedesunda IF | 3,50 | +2,9 | 3,42 -0,1 |
5 | Hampus Linander | 2006 | Hedesunda IF | 3,42 | +1,5 | |
6 | Laban Österdahl | 2005 | Upsala IF | 3,41 | +1,6 | |
7 | Elias Celsing Ljung | 2006 | Upsala IF | 3,19 | +2,2 | 3,12 +2,0 |
8 | Gustav Frenne | 2006 | Upsala IF | 2,87 | +3,1 | 2,50 +1,5 |
P 10 Längd Final | 1 | 2 | 3 | 4 | ||||||||
Elias Celsing Ljung | 3,12 | +2,0 | 3,19 | +2,2 | 3,15 | +3,7 | 3,16 | +2,8 | ||||
Erik Hagman | 3,58 | w? | 3,45 | +1,9 | 3,46 | +2,6 | 3,46 | +0,8 | ||||
Filip Olsson | 3,55 | -0,2 | 3,86 | +1,6 | 3,97 | +1,9 | 3,87 | +2,6 | ||||
Gustav Frenne | 2,80 | +2,7 | 2,50 | +1,5 | 2,87 | +3,1 | 2,76 | +2,5 | ||||
Hampus Linander | 3,42 | +2,4 | 3,42 | +1,5 | 3,35 | +4,1 | 3,39 | +2,3 | ||||
Laban Österdahl | 3,38 | +2,4 | 3,41 | +1,6 | 3,30 | +3,5 | 3,25 | +2,0 | ||||
Oscar Ernlund | 3,42 | -0,1 | 3,33 | +3,7 | 3,50 | +2,9 | 3,28 | +1,8 | ||||
Viktor Norrby | 3,39 | w? | 3,36 | +1,3 | 3,58 | +3,7 | 3,50 | +2,6 |
P 10 Kula Final | 11/6 13:20 |
1 | Elmer Wide | 2006 | Upsala IF | 6,40 | ||
2 | Viktor Norrby | 2006 | Upsala IF | 5,74 | 5,69 | |
3 | Erik Hagman | 2006 | Väsby IK Friidrott | 5,74 | 5,54 | |
4 | Laban Österdahl | 2005 | Upsala IF | 5,73 | ||
5 | Oscar Ernlund | 2006 | Hedesunda IF | 5,38 | ||
6 | Gustav Frenne | 2006 | Upsala IF | 5,23 | ||
7 | Hampus Linander | 2006 | Hedesunda IF | 5,02 |
P 10 Kula Final | 1 | 2 | 3 | 4 | ||||||||
Elmer Wide | 6,13 | 5,89 | 6,40 | 6,30 | ||||||||
Erik Hagman | 5,54 | 5,39 | 5,31 | 5,74 | ||||||||
Gustav Frenne | 4,92 | 4,10 | 4,22 | 5,23 | ||||||||
Hampus Linander | 4,96 | 4,60 | 5,02 | 4,80 | ||||||||
Laban Österdahl | 4,66 | x | 5,53 | 5,73 | ||||||||
Oscar Ernlund | 5,27 | 5,38 | 5,14 | 4,21 | ||||||||
Viktor Norrby | 5,59 | 5,69 | 5,55 | 5,74 |
P 9 60 m Försök | 11/6 13:50 |
Vind: -2.7 | ||||||
1 | Tor Vilmar | 2007 | Boo IF | 10.42 | Q | |
2 | Elliot Salomonsson | 2007 | Upsala IF | 10.69 | q | |
3 | Rudolf Eriksson | 2007 | Rånäs 4H | 10.72 | q | |
4 | Lowe Wängelin | 2007 | Upsala IF | 11.11 | ||
5 | William Herlitz | 2007 | Upsala IF | 11.14 | ||
6 | Topollo Andersson | 2006 | Upsala IF | 11.69 | ||
7 | Axel Hagman | 2008 | Väsby IK Friidrott | 11.95 |
Vind: -3.0 | ||||||
1 | Tim Dahlberg | 2007 | Upsala IF | 10.08 | Q | |
2 | Kevin Sjöström | 2007 | IFK Märsta | 10.32 | q | |
3 | Marcus Matsson | 2008 | Alunda SK | 11.07 | ||
4 | Emil Henriksnäs | 2007 | Upsala IF | 11.74 | ||
5 | Ingmar Westfeldt | 2008 | Upsala IF | 12.49 | ||
6 | Kevin | 2008 | Upsala IF | 14.40 | ||
7 | Alvin | 2010 | Upsala IF | 14.53 |
Vind: -0.9 | ||||||
1 | Pavel Hoffman | 2007 | Gottsunda IF | 10.68 | Q | |
2 | Isak Skoglund | 2007 | Upsala IF | 10.74 | q | |
3 | Santosh Tharmalingam | 2008 | Upsala IF | 10.93 | q | |
4 | Erik Wickström | 2007 | Upsala IF | 11.07 | ||
5 | Kasper Jakshöj | 2007 | Väsby IK Friidrott | 11.65 | ||
6 | Tjelvar Andersson Chronholm | 2007 | Upsala IF | 12.10 | ||
7 | Ludwig Berg | 2008 | Upsala IF | 12.51 | ||
8 | Lukas Haraldsson | 2009 | Alunda SK | 13.60 |
P 9 60 m Final |
Vind: -1.0 | ||||||
1 | Tim Dahlberg | 2007 | Upsala IF | 9.92 | ||
2 | Tor Vilmar | 2007 | Boo IF | 10.11 | ||
3 | Kevin Sjöström | 2007 | IFK Märsta | 10.37 | ||
4 | Rudolf Eriksson | 2007 | Rånäs 4H | 10.47 | ||
5 | Elliot Salomonsson | 2007 | Upsala IF | 10.51 | ||
6 | Santosh Tharmalingam | 2008 | Upsala IF | 10.83 | ||
7 | Pavel Hoffman | 2007 | Gottsunda IF | 10.84 | ||
8 | Isak Skoglund | 2007 | Upsala IF | 10.89 |
P 9 Längd Final | 11/6 16:30 |
1 | Kevin Sjöström | 2007 | IFK Märsta | 3.39 | ||
2 | Pavel Hoffman | 2007 | Gottsunda IF | 3.35 | ||
3 | Tor Vilmar | 2007 | Boo IF | 3.34 | ||
4 | Tim Dahlberg | 2007 | Upsala IF | 3.30 | ||
5 | Lowe Wängelin | 2007 | Upsala IF | 3.22 | ||
6 | Rudolf Eriksson | 2007 | Rånäs 4H | 3.21 | ||
7 | Erik Wickström | 2007 | Upsala IF | 3.02 | ||
8 | Gustaf Hedin | 2007 | Upsala IF | 2.95 | ||
9 | Santosh Tharmalingam | 2008 | Upsala IF | 2.92 | ||
10 | Kasper Jakshöj | 2007 | Väsby IK Friidrott | 2.89 | ||
11 | William Herlitz | 2007 | Upsala IF | 2.76 | ||
12 | Isak Skoglund | 2007 | Upsala IF | 2.71 | ||
13 | Marcus Matsson | 2008 | Alunda SK | 2.58 | ||
14 | Joel Jansson | 2008 | Östhammar FI | 2.54 | ||
15 | Axel Hagman | 2008 | Väsby IK Friidrott | 2.53 | ||
16 | Emil Henriksnäs | 2007 | Upsala IF | 2.49 | ||
17 | Ludwig Berg | 2008 | Upsala IF | 2.40 | ||
18 | Tjelvar Andersson Chronholm | 2007 | Upsala IF | 2.20 | ||
19 | Ingmar Westfeldt | 2008 | Upsala IF | 2.12 | ||
20 | Lukas Haraldsson | 2009 | Alunda SK | 1.68 |
P 9 Längd Final | 1 | 2 | 3 | 4 | ||||||||
Axel Hagman | 2.51 | x | 2.53 | x | ||||||||
Emil Henriksnäs | 2.49 | 2.47 | 2.17 | 2.40 | ||||||||
Erik Wickström | 2.82 | 2.66 | 2.81 | 3.02 | ||||||||
Gustaf Hedin | 2.95 | 2.75 | 2.75 | 2.95 | ||||||||
Ingmar Westfeldt | 2.03 | 1.91 | 1.92 | 2.12 | ||||||||
Isak Skoglund | 2.70 | 2.52 | 2.71 | 2.65 | ||||||||
Joel Jansson | 2.54 | 2.49 | 2.51 | 2.52 | ||||||||
Kasper Jakshöj | 2.85 | x | 2.84 | 2.89 | ||||||||
Kevin Sjöström | 3.17 | 3.06 | 3.39 | 3.23 | ||||||||
Lowe Wängelin | 2.75 | 3.22 | 2.93 | 2.95 | ||||||||
Lukas Haraldsson | 1.68 | x | 1.64 | 1.68 | ||||||||
Marcus Matsson | 2.58 | 2.56 | 2.24 | x | ||||||||
Pavel Hoffman | 3.35 | 3.19 | 3.19 | 2.98 | ||||||||
Rudolf Eriksson | 3.20 | 3.10 | 3.21 | 2.93 | ||||||||
Tim Dahlberg | 2.52 | 2.64 | 3.09 | 3.30 | ||||||||
Tjelvar Andersson Chronholm | 2.20 | 2.01 | 1.89 | 1.91 | ||||||||
Tor Vilmar | 2.99 | 3.20 | 3.10 | 3.34 | ||||||||
William Herlitz | 2.14 | 2.68 | 2.76 | 2.58 | ||||||||
Santosh Tharmalingam | 2.92 | 2.76 | 2.71 | 2.60 | ||||||||
Ludwig Berg | 2.13 | 2.12 | 2.22 | 2.40 |
P 9 Kula Final | 11/6 17:30 |
1 | Tor Vilmar | 2007 | Boo IF | 8.31 | ||
2 | Kevin Sjöström | 2007 | IFK Märsta | 7.51 | ||
3 | Lowe Wängelin | 2007 | Upsala IF | 7.05 | ||
4 | Tim Dahlberg | 2007 | Upsala IF | 6.93 | ||
5 | Rudolf Eriksson | 2007 | Rånäs 4H | 6.12 | ||
6 | Gustaf Hedin | 2007 | Upsala IF | 5.52 | ||
7 | Erik Wickström | 2007 | Upsala IF | 4.96 | ||
8 | Joel Jansson | 2008 | Östhammar FI | 4.93 | ||
9 | Tjelvar Andersson Chronholm | 2007 | Upsala IF | 4.68 | ||
10 | Marcus Matsson | 2008 | Alunda SK | 4.64 | ||
11 | Emil Henriksnäs | 2007 | Upsala IF | 4.55 | ||
12 | Kasper Jakshöj | 2007 | Väsby IK Friidrott | 4.43 | ||
13 | Santosh Tharmalingam | 2008 | Upsala IF | 4.38 | ||
14 | Axel Hagman | 2008 | Väsby IK Friidrott | 4.36 | ||
15 | Isak Skoglund | 2007 | Upsala IF | 3.99 | ||
16 | Ludwig Berg | 2008 | Upsala IF | 3.68 |
P 9 Kula Final | 1 | 2 | 3 | 4 | ||||||||
Axel Hagman | 3.51 | x | 4.36 | 3.74 | ||||||||
Emil Henriksnäs | 4.38 | 4.55 | 4.47 | 4.43 | ||||||||
Erik Wickström | 4.34 | 4.96 | 4.54 | 4.42 | ||||||||
Gustaf Hedin | 5.52 | 5.32 | 5.09 | x | ||||||||
Isak Skoglund | 3.54 | 3.99 | 3.87 | 3.80 | ||||||||
Joel Jansson | 4.93 | 4.75 | 4.38 | 4.91 | ||||||||
Kasper Jakshöj | 3.90 | 3.77 | 4.22 | 4.43 | ||||||||
Kevin Sjöström | 7.51 | 5.62 | 6.70 | 7.06 | ||||||||
Lowe Wängelin | 6.95 | 7.02 | x | 7.05 | ||||||||
Marcus Matsson | 4.64 | 4.46 | 3.93 | 4.10 | ||||||||
Rudolf Eriksson | 6.05 | 5.69 | 5.54 | 6.12 | ||||||||
Tim Dahlberg | 6.19 | 6.34 | 6.88 | 6.93 | ||||||||
Tjelvar Andersson Chronholm | 4.68 | 4.60 | x | 4.27 | ||||||||
Tor Vilmar | 7.93 | 7.74 | 8.31 | 7.23 | ||||||||
Santosh Tharmalingam | x | 4.18 | 4.38 | 3.68 | ||||||||
Ludwig Berg | x | 3.68 | x | 3.46 |
KS 100 m Försök | 11/6 10:30 |
Vind: -2.5 | ||||||
1 | Elin Östlund | 1991 | KFUM Örebro | 12.10 | Q | |
2 | Karolina Nikamo | 1995 | Upsala IF | 12.59 | Q | |
3 | Yasmin Jelassi | 1996 | Hammarby Friidrott | 12.81 | q | |
4 | Gabriella Holmström | 2000 | Upsala IF | 12.94 | q | |
5 | Sofia Andersson | 1994 | Upsala IF | 12.98 | q | |
6 | Matilde Andersson | 1996 | Upsala IF | 13.43 | ||
7 | Primrose Ulegård | 1976 | Västerås FK | 14.04 | K40 |
Vind: -2.2 | ||||||
1 | Hanna Adriansson Nordberg | 1992 | IFK Lidingö | 12.39 | Q | |
2 | Hanna Axelsson | 1999 | Upsala IF | 12.57 | Q | |
3 | Klara Helander | 1995 | Upsala IF | 12.94 | q | |
4 | Anna Lennman | 1998 | Katrineholms SK | 13.44 | ||
5 | Levina Ahlgren | 1998 | Upsala IF | 13.48 | ||
6 | Lina Lunneborg | 1975 | Upsala IF | 14.85 | K40 |
KS 100 m Final |
Vind: -1.4 | ||||||
1 | Elin Östlund | 1991 | KFUM Örebro | 12.08 | ||
2 | Hanna Adriansson Nordberg | 1992 | IFK Lidingö | 12.26 | ||
3 | Hanna Axelsson | 1999 | Upsala IF | 12.57 | ||
4 | Karolina Nikamo | 1995 | Upsala IF | 12.67 | ||
5 | Yasmin Jelassi | 1996 | Hammarby Friidrott | 12.67 | ||
6 | Klara Helander | 1995 | Upsala IF | 12.86 | ||
7 | Gabriella Holmström | 2000 | Upsala IF | 12.96 | ||
8 | Sofia Andersson | 1994 | Upsala IF | 12.98 |
KS 400 m Final | 11/6 18:00 |
1 | Ida Jansson | 1995 | Upsala IF | 56.80 | ||
2 | Klara Helander | 1995 | Upsala IF | 57.03 | ||
3 | Isabelle Eriksson | 1986 | IFK Lidingö | 57.83 | ||
4 | Sofia Öberg | 1990 | IFK Lidingö | 58.13 | ||
5 | Jenny Wingqvist | 1997 | Hässelby SK | 61.90 | ||
6 | Amie Jammeh | 1999 | Upsala IF | 61.91 | F17 |
1 | My Nygren | 1996 | Upsala IF | 61.20 | ||
2 | Lisa Weyhenmeyer | 2000 | Upsala IF | 61.68 | F17 | |
3 | Hannah Hellbom | 2000 | Falu IK | 62.43 | F17 | |
4 | Emelie Svensson | 2000 | IFK Tumba | 62.61 | F17 | |
5 | Linnea Dennerporth | 1999 | Turebergs FK | 62.94 | F17 |
1 | Ida Jansson | 1995 | Upsala IF | 56.80 | ||
2 | Klara Helander | 1995 | Upsala IF | 57.03 | ||
3 | Isabelle Eriksson | 1986 | IFK Lidingö | 57.83 | ||
4 | Sofia Öberg | 1990 | IFK Lidingö | 58.13 | ||
5 | My Nygren | 1996 | Upsala IF | 61.20 | ||
6 | Lisa Weyhenmeyer | 2000 | Upsala IF | 61.68 | F17 | |
7 | Jenny Wingqvist | 1997 | Hässelby SK | 61.90 | ||
8 | Amie Jammeh | 1999 | Upsala IF | 61.91 | F17 | |
9 | Hannah Hellbom | 2000 | Falu IK | 62.43 | F17 | |
10 | Emelie Svensson | 2000 | IFK Tumba | 62.61 | F17 | |
11 | Linnea Dennerporth | 1999 | Turebergs FK | 62.94 | F17 |
KS+F17 1 500 m Final | 11/6 16:55 |
1 | Veronika Nordal | 1980 | Uppsala LK | 5:00.33 | K35 | |
2 | Nicole Sörensen | 1996 | Falu IK | 5:06.77 | ||
3 | Nelly Höglund | 1998 | Kvarnsveden Friidrott | 5:12.40 | ||
4 | Ebba Edqvist | 1998 | Vallentuna FK | 5:15.55 | ||
5 | Frida Ahlund | 1999 | Upsala IF | 5:20.36 | ||
6 | Marie Ebbestad | 2000 | Upsala IF | 6:12.59 | F17 |
KS Längd Final | 11/6 16:20 |
1 | Malin Marmbrandt | 1985 | Västerås FK | 6.38 | +2,9 | 6.00 +1,1 |
2 | Malin Olsson | 1990 | IFK Lidingö | 5.74 | +1,1 | |
3 | Anna Lennman | 1998 | Katrineholms SK | 5.37 | +2,1 | 5.16 +1,7 |
4 | Emelie Hammarström | 1998 | Upsala IF | 5.32 | +2,6 | |
5 | Hannah Hellbom | 2000 | Falu IK | 5.30 | +2,9 | |
6 | Joline Jansson | 1996 | Östhammar FI | 5.29 | +2,8 | |
7 | Claudia Spanier | 1998 | Upsala IF | 5.23 | +2,7 | |
8 | Levina Ahlgren | 1998 | Upsala IF | 5.19 | +3,3 | 3.84 +1,2 |
9 | Johanna Hedberg | 1991 | Söderhamns IF | 5.09 | +4,1 | |
10 | Lisa Weyhenmeyer | 2000 | Upsala IF | 5.05 | +4,4 | 4.81 +1,4 |
11 | Frida Lindström | 1990 | Huddinge AIS | 4.82 | +1,7 | |
12 | Sara Svenda | 1999 | Upsala IF | 4.20 | +2,8 | 4.01 +0,7 |
13 | Matilde Andersson | 1996 | Upsala IF | 3.34 | +2,2 |
KS Längd Final | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||||
Anna Lennman | x | +3,8 | 5.21 | +2,7 | 5.16 | +1,7 | x | +2,5 | 5.37 | +2,1 | x | +1,0 |
Claudia Spanier | 5.23 | +2,7 | x | +4,1 | 5.11 | +3,6 | 4.69 | +3,7 | x | +1,8 | x | +0,7 |
Emelie Hammarström | x | +4,7 | 5.32 | +2,6 | 4.98 | +2,4 | x | +2,9 | 5.03 | +3,0 | x | +5,2 |
Frida Lindström | 4.82 | +1,7 | 4.70 | +1,2 | 4.78 | +3,1 | ||||||
Hannah Hellbom | x | +2,2 | x | +1,9 | 5.29 | +3,4 | x | +5,5 | 5.30 | +2,9 | x | +2,9 |
Johanna Hedberg | 4.76 | +3,1 | 4.90 | +2,3 | 5.09 | +4,1 | ||||||
Joline Jansson | 5.14 | +2,1 | 5.15 | +3,8 | 3.79 | +4,2 | 5.29 | +2,8 | x | +2,7 | x | +3,6 |
Levina Ahlgren | 5.19 | +3,3 | x | +1,4 | 3.84 | +1,2 | 3.40 | +3,3 | 2.95 | +3,7 | 5.00 | +2,3 |
Lisa Weyhenmeyer | 5.05 | +4,4 | x | +3,3 | 4.81 | +1,4 | ||||||
Malin Olsson | 5.74 | +1,1 | x | +4,3 | 5.53 | +2,9 | x | +3,8 | 5.63 | +2,8 | 5.60 | +1,2 |
Malin Marmbrandt | x | +5,1 | 6.00 | +1,1 | x | +3,6 | x | +4,0 | 6.38 | +2,9 | 5.97 | +1,5 |
Matilde Andersson | x | +1,6 | x | +3,1 | 3.34 | +2,2 | ||||||
Sara Svenda | 4.20 | +2,8 | 4.01 | +0,7 | x | +2,7 |
KS Kula Final | 11/6 14:40 |
1 | Sara Lennman | 1996 | Katrineholms SK | 14,47 | ||
2 | Mathilda Eriksson | 1998 | IFK Tumba | 11,99 | ||
3 | Linnea Jönsson | 1995 | Upsala IF | 11,52 | ||
4 | Lina Lunneborg | 1975 | Upsala IF | 10,29 | K40 | |
5 | Klara Helander | 1995 | Upsala IF | 9,97 | ||
6 | Kajsa Wennberg | 1996 | Upsala IF | 9,59 | ||
7 | Emelie Hammarström | 1998 | Upsala IF | 9,02 | ||
Victoria Engström Kindmark | 1997 | Upsala IF | x |
KS Kula Final | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||||
Emelie Hammarström | 7,69 | 8,71 | 8,51 | 9,02 | 7,98 | 8,38 | ||||||
Kajsa Wennberg | x | x | 9,59 | x | 9,07 | x | ||||||
Klara Helander | 8,94 | 9,97 | 9,72 | 9,79 | 9,55 | 9,76 | ||||||
Lina Lunneborg | 9,88 | 9,72 | 9,55 | 9,79 | 10,10 | 10,29 | ||||||
Linnea Jönsson | 11,06 | x | x | x | 11,16 | 11,52 | ||||||
Mathilda Eriksson | 11,69 | 11,96 | 11,99 | 11,95 | 11,48 | 11,90 | ||||||
Sara Lennman | 13,87 | 14,18 | 14,47 | x | x | x | ||||||
Victoria Engström Kindmark | x | x | - | - | - | - |
KS Diskus Final | 11/6 11:40 |
1 | Mathilda Eriksson | 1998 | IFK Tumba | 47,12 | ||
2 | Ellen Pettersson | 1997 | Örbyhus IF | 42,39 | ||
3 | Victoria Engström Kindmark | 1997 | Upsala IF | 37,55 | ||
4 | Nina Björkman | 1998 | Västerås FK | 36,20 | ||
5 | Linnea Jönsson | 1995 | Upsala IF | 33,03 | ||
6 | Nora Jansson | 1998 | Upsala IF | 26,88 | ||
7 | Kajsa Wennberg | 1996 | Upsala IF | 25,33 |
KS Diskus Final | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||||
Ellen Pettersson | 42,39 | x | 37,70 | 41,33 | 41,77 | 38,70 | ||||||
Kajsa Wennberg | 25,33 | 24,00 | x | x | - | - | ||||||
Linnea Jönsson | 30,10 | 33,03 | x | x | x | x | ||||||
Mathilda Eriksson | 43,02 | 42,24 | 42,37 | x | 47,12 | 43,20 | ||||||
Nina Björkman | 34,08 | 35,23 | 35,51 | 36,20 | 35,31 | x | ||||||
Nora Jansson | 26,50 | x | 25,69 | 25,78 | 25,62 | 26,88 | ||||||
Victoria Engström Kindmark | 35,41 | 37,55 | x | x | - | - |
KS Slägga (extra) Final | 11/6 10:00 |
1 | Grete Ahlberg | 1998 | Hammarby Friidrott | 58,83 | ||
2 | Emma Thor | 1997 | Turebergs FK | 57,90 | ||
3 | Annika Larsson | 1996 | Upsala IF | 51,35 | ||
4 | Kajsa Wennberg | 1996 | Upsala IF | 49,89 | ||
5 | Rebecka Samuelsson | 1998 | Iggesunds SK | 48,76 | ||
6 | Vanessa Kamga | 1998 | Upsala IF | 44,12 |
KS Slägga (extra) Final | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||||
Annika Larsson | x | 50,10 | x | 51,35 | x | 49,25 | ||||||
Kajsa Wennberg | x | x | x | x | x | 49,89 | ||||||
Rebecka Samuelsson | 33,48 | x | 45,27 | 44,38 | 48,76 | 42,96 | ||||||
Vanessa Kamga | x | x | x | 40,75 | x | 44,12 | ||||||
Grete Ahlberg | 55,80 | 58,83 | x | x | x | 53,87 | ||||||
Emma Thor | x | 56,60 | 57,90 | x | x | 56,06 |
F 17 100 m Final | 11/6 10:45 |
Vind: -1.3 | ||||||
1 | Mina Karlsson | 1999 | Upsala IF | 12.74 | ||
2 | Louise Andersson | 1999 | Gefle IF | 12.85 | ||
3 | Marie Ebbestad | 2000 | Upsala IF | 13.61 |
F 17 400 m: gemensamt med KS. |
F 17 1 500 m: gemensamt med KS |
F 17 Diskus Final | 11/6 11:40 |
1 | Caisa Marie Lindfors | 2000 | Upsala IF | 38,73 | ||
2 | Ida Stenbäck | 1999 | SK Bore | 38,69 | ||
3 | Ida Olsson | 1999 | IF Hagen | 32,94 | ||
4 | Marianna Dinopolous | 1999 | Upsala IF | 26,65 |
F 17 Diskus Final | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||||
Caisa Marie Lindfors | 37,29 | 38,68 | 38,73 | x | x | x | ||||||
Ida Olsson | 32,71 | 32,94 | x | x | - | - | ||||||
Ida Stenbäck | 29,04 | 27,93 | x | 37,84 | 35,50 | 38,69 | ||||||
Marianna Dinopolous | x | 21,24 | x | 26,65 | x | 25,19 |
F 17 Slägga (extra) Final | 11/6 10:00 |
1 | Ida Olsson | 1999 | IF Hagen | 52,80 |
F 17 Slägga (extra) Final | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||||
Ida Olsson | x | 46,22 | 48,24 | x | 52,80 | 51,89 |
F 15 300 m Final | 11/6 17:20 |
1 | Saga Fältenhag | 2002 | Högbo GIF | 43.23 | ||
2 | Ida Winther | 2001 | Turebergs FK | 43.99 | ||
3 | Ebba Brunvall | 2002 | Upsala IF | 45.77 | ||
4 | Ebba Palmaer | 2001 | Turebergs FK | 47.75 | ||
5 | Elina Erlandsson | 2001 | Hedesunda IF | 58.22 |
1 | Emma Dalin | 2002 | Upsala IF | 50.4m | ||
2 | Emma Hagberg | 2002 | Upsala IF | 52.1m | ||
3 | Andrea Åstrand | 2002 | Upsala IF | 52.6m |
1 | Saga Fältenhag | 2002 | Högbo GIF | 43.23 | ||
2 | Ida Winther | 2001 | Turebergs FK | 43.99 | ||
3 | Ebba Brunvall | 2002 | Upsala IF | 45.77 | ||
4 | Ebba Palmaer | 2001 | Turebergs FK | 47.75 | ||
5 | Emma Dalin | 2002 | Upsala IF | 50.4m | ||
6 | Emma Hagberg | 2002 | Upsala IF | 52.1m | ||
7 | Andrea Åstrand | 2002 | Upsala IF | 52.6m | ||
8 | Elina Erlandsson | 2001 | Hedesunda IF | 58.22 |
F 15 2 000 m Final | 11/6 11:50 |
1 | Elsa Wallenius | 2001 | Västerås FK | 6:43.12 | Rekord | |
2 | Tyra Morell | 2002 | Upsala IF | 6:56.38 | ||
3 | Klara Ygeby | 2002 | Upsala IF | 6:57.41 | ||
4 | Carolina Larson | 2002 | Danderyds SK | 7:34.34 | ||
5 | Nora Axelsson | 2002 | Upsala IF | 7:42.32 |
F 15 Stav Final | 11/6 11:55 |
1 | Frida Thornander | 2002 | Upsala IF | 210 |
F 15 Stav Final | 190 | 200 | 210 | 220 |
Frida Thornander | o | o | xo | xxx |
F 15 Diskus Final | 11/6 16:10 |
1 | Anna Götberg | 2001 | Västerås FK | 36.93 | ||
2 | Fanny Östman | 2001 | Säters IF FIK | 27.77 | ||
3 | Linnea Westerberg | 2001 | Bålsta IK | 26.95 | ||
4 | Emma Holmgren-Löf | 2002 | Örbyhus IF | 26.53 | ||
5 | Evelina Sjöström | 2002 | IFK Tumba | 24.77 | ||
6 | Andrea Åstrand | 2002 | Upsala IF | 20.60 | ||
7 | Maria Holmberg | 2001 | IF Åland | 20.27 | ||
8 | Elina Erlandsson | 2001 | Hedesunda IF | 20.20 | ||
9 | Ebba Lindblom | 2002 | Alunda SK | 14.80 | ||
10 | Emma Dalin | 2002 | Upsala IF | 14.35 | ||
11 | Anna Östergren | 2002 | Vif Gute FI | 10.13 | ||
Amanda Holmström | 2002 | Bålsta IK | x |
F 15 Diskus Final | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||||
Amanda Holmström | x | x | x | |||||||||
Andrea Åstrand | 20.60 | x | 16.07 | 18.17 | x | x | ||||||
Anna Götberg | 35.19 | x | 36.93 | x | x | 34.54 | ||||||
Anna Östergren | x | 10.13 | x | |||||||||
Ebba Lindblom | 14.80 | x | x | |||||||||
Elina Erlandsson | 17.74 | 16.33 | 19.16 | x | 17.84 | 20.20 | ||||||
Emma Dalin | 14.35 | x | 13.48 | |||||||||
Emma Holmgren-Löf | 24.17 | x | 26.53 | 25.49 | 24.53 | x | ||||||
Evelina Sjöström | x | 24.77 | 20.89 | x | 24.72 | 24.69 | ||||||
Fanny Östman | x | 21.12 | x | 21.46 | 25.32 | 27.77 | ||||||
Linnea Westerberg | 26.95 | x | 22.60 | x | 25.34 | x | ||||||
Maria Holmberg | 18.33 | 20.27 | 18.18 | x | x | 14.15 |
F 13 60 m Final | 11/6 10:15 |
Vind: -1.5 | ||||||
1 | Tindra Kjettselberg | 2003 | Örbyhus IF | 8.56 | ||
2 | Annie Norström | 2003 | Alunda SK | 8.92 | ||
3 | Elsa Jansson | 2003 | Upsala IF | 8.95 | ||
4 | Elsa Eriksson | 2003 | Upsala IF | 9.13 | ||
5 | Anna Xander | 2003 | Spårvägens FK | 9.27 | ||
6 | Elin Abrahamsson | 2003 | Upsala IF | 9.50 | ||
7 | Elin Carlborg | 2003 | Upsala IF | 9.73 |
F 13 600 m Final | 11/6 15:45 |
1 | Annie Norström | 2003 | Alunda SK | 1:54.50 | ||
2 | Elsa Eriksson | 2003 | Upsala IF | 1:55.23 | ||
3 | Tuva Tranderyd | 2003 | KFUM Örebro | 2:01.66 | ||
4 | Elin Abrahamsson | 2003 | Upsala IF | 2:05.85 | ||
5 | Ewa Wahlberg | 1955 | Uppsala LK | 2:24.61 | K60 |
F 13 60 mh Final | 11/6 14:45 |
Vind: +0.1 | ||||||
1 | Tindra Kjettselberg | 2003 | Örbyhus IF | 10.20 | ||
2 | Tindra Frykholm | 2003 | Glanshammar IF | 10.47 | ||
3 | Klara Frykholm | 2003 | Glanshammar IF | 10.78 | ||
4 | Tuva Tranderyd | 2003 | KFUM Örebro | 11.70 |
F 13 Stav Final | 11/6 11:55 |
1 | Rebecka Forsling | 2004 | Huddinge AIS | 180 |
F 13 Stav Final | 160 | 170 | 180 | 190 |
Rebecka Forsling | o | o | o | xxx |
F 13 Längd Final | 11/6 15:00 |
1 | Klara Frykholm | 2003 | Glanshammar IF | 5,06 | +5,2 | 4,99 +1,1 |
2 | Tindra Frykholm | 2003 | Glanshammar IF | 4,86 | +4,2 | 4,40 +1,1 |
3 | Tindra Kjettselberg | 2003 | Örbyhus IF | 4,71 | +1,7 | |
4 | Elsa Eriksson | 2003 | Upsala IF | 4,64 | +0,0 | |
5 | Elsa Jansson | 2003 | Upsala IF | 4,54 | +3,3 | 4,17 +1,7 |
6 | Annie Norström | 2003 | Alunda SK | 4,43 | +2,6 | 4,27 +2,0 |
7 | Elin Abrahamsson | 2003 | Upsala IF | 4,36 | +3,6 | 4,09 +0,3 |
8 | Anna Xander | 2003 | Spårvägens FK | 4,00 | -1,4 |
F 13 Längd Final | 1 | 2 | 3 | 4 | ||||||||
Anna Xander | 3,75 | +4,8 | 3,77 | +1,2 | 3,69 | +0,7 | 4,00 | -1,4 | ||||
Annie Norström | 4,21 | +0,8 | 4,39 | +3,2 | 4,43 | +2,6 | 4,27 | +2,0 | ||||
Elin Abrahamsson | 4,14 | +2,6 | 4,36 | +3,6 | 4,29 | +3,3 | 4,09 | +0,3 | ||||
Elsa Eriksson | 4,38 | +3,7 | 4,42 | +4,8 | 4,48 | +2,0 | 4,64 | +0,0 | ||||
Elsa Jansson | 4,22 | +2,4 | 4,41 | +2,7 | 4,54 | +3,3 | 4,17 | +1,7 | ||||
Klara Frykholm | 4,73 | +0,7 | 5,06 | +5,2 | 5,02 | +3,8 | 4,99 | +1,1 | ||||
Tindra Frykholm | 4,40 | +1,1 | 4,52 | +4,9 | 4,67 | +4,2 | 4,86 | +4,2 | ||||
Tindra Kjettselberg | 4,54 | +1,6 | 4,66 | +3,9 | 4,71 | +1,7 | 4,62 | +2,2 |
F 13 Diskus Final | 11/6 17:30 |
1 | Elsa Jansson | 2003 | Upsala IF | 16.45 |
F 12 60 m Försök | 11/6 09:50 |
Vind: -0.1 | ||||||
1 | Molly Haraldsson | 2004 | Alunda SK | 9.21 | Q | |
2 | Willma Hållinder | 2004 | Rånäs 4H | 9.59 | Q | |
3 | Alva Lindblom | 2004 | Alunda SK | 9.66 | q | |
4 | Caitlin Wennberg | 2004 | Upsala IF | 9.87 | q | |
5 | Rebecka Forsling | 2004 | Huddinge AIS | 9.97 | ||
6 | Agnes Lorentzi | 2004 | Huddinge AIS | 10.23 | ||
7 | Saga Ranhagen | 2004 | Huddinge AIS | 10.69 |
Vind: -3.3 | ||||||
1 | Tyra Tjulander | 2004 | Västerås FK | 9.10 | Q | |
2 | Ida Backlund | 2004 | Gefle IF | 9.25 | Q | |
3 | Hilma Wide | 2004 | Upsala IF | 9.32 | q | |
4 | Tyra Tunanader Cedrenius | 2004 | IFK Lidingö | 9.40 | q | |
5 | Emma Parmander Haglund | 2004 | Huddinge AIS | 10.18 | ||
6 | Elsa Bernelind | 2004 | Alunda SK | 10.86 | ||
7 | Alva Rosendahl | 2004 | Huddinge AIS | 11.68 |
F 12 60 m Final |
Vind: -1.8 | ||||||
1 | Tyra Tjulander | 2004 | Västerås FK | 8.88 | ||
2 | Ida Backlund | 2004 | Gefle IF | 9.19 | ||
3 | Tyra Tunanader Cedrenius | 2004 | IFK Lidingö | 9.26 | ||
4 | Molly Haraldsson | 2004 | Alunda SK | 9.37 | ||
5 | Hilma Wide | 2004 | Upsala IF | 9.44 | ||
6 | Willma Hållinder | 2004 | Rånäs 4H | 9.72 | ||
7 | Alva Lindblom | 2004 | Alunda SK | 9.77 | ||
8 | Caitlin Wennberg | 2004 | Upsala IF | 10.04 |
F 12 600 m Final | 11/6 15:45 |
1 | Ida Backlund | 2004 | Gefle IF | 1:56.12 | ||
2 | Molly Haraldsson | 2004 | Alunda SK | 1:57.65 | ||
3 | Tyra Tunanader Cedrenius | 2004 | IFK Lidingö | 2:00.23 | ||
4 | Maja Hammarberg | 2004 | Huddinge AIS | 2:12.37 | ||
5 | Hilma Wide | 2004 | Upsala IF | 2:28.50 |
F 12 60 mh Final | 11/6 14:35 |
Vind: -2.3 | ||||||
1 | Meja Wolwan | 2005 | Upsala IF | 10.76 | ||
2 | Tyra Tjulander | 2004 | Västerås FK | 10.96 | ||
3 | Tyra Tunanader Cedrenius | 2004 | IFK Lidingö | 11.79 | ||
4 | Nora Brolén | 2004 | Alunda SK | 12.07 | ||
5 | Frida Westfeldt | 2005 | Upsala IF | 12.33 | ||
6 | Agnes Lorentzi | 2004 | Huddinge AIS | 12.98 | ||
7 | Hilma Wide | 2004 | Upsala IF | 13.73 | ||
Rebecka Forsling | 2004 | Huddinge AIS | Ej start |
Vind: +0.6 | ||||||
1 | Maja Björk | 2004 | Huddinge AIS | 10.86 | ||
2 | Vilma Djurfeldt | 2005 | Upsala IF | 11.78 | ||
3 | Alice Åsell | 2004 | Västerås FK | 12.13 | ||
4 | Maja Hammarberg | 2004 | Huddinge AIS | 13.24 | ||
5 | Elsa Bernelind | 2004 | Alunda SK | 13.44 | ||
6 | Saga Ranhagen | 2004 | Huddinge AIS | 17.70 | ||
7 | Emma Parmander Haglund | 2004 | Huddinge AIS | 19.21 |
1 | Meja Wolwan | 2005 | Upsala IF | 10.76 | ||
2 | Maja Björk | 2004 | Huddinge AIS | 10.86 | ||
3 | Tyra Tjulander | 2004 | Västerås FK | 10.96 | ||
4 | Vilma Djurfeldt | 2005 | Upsala IF | 11.78 | ||
5 | Tyra Tunanader Cedrenius | 2004 | IFK Lidingö | 11.79 | ||
6 | Nora Brolén | 2004 | Alunda SK | 12.07 | ||
7 | Alice Åsell | 2004 | Västerås FK | 12.13 | ||
8 | Frida Westfeldt | 2005 | Upsala IF | 12.33 | ||
9 | Agnes Lorentzi | 2004 | Huddinge AIS | 12.98 | ||
10 | Maja Hammarberg | 2004 | Huddinge AIS | 13.24 | ||
11 | Elsa Bernelind | 2004 | Alunda SK | 13.44 | ||
12 | Hilma Wide | 2004 | Upsala IF | 13.73 | ||
13 | Saga Ranhagen | 2004 | Huddinge AIS | 17.70 | ||
14 | Emma Parmander Haglund | 2004 | Huddinge AIS | 19.21 | ||
Rebecka Forsling | 2004 | Huddinge AIS | Bröt |
F 12 Höjd Final | 11/6 10:20 |
1 | Alice Åsell | 2004 | Västerås FK | 130 | ||
2 | Maja Björk | 2004 | Huddinge AIS | 130 | ||
3 | Molly Haraldsson | 2004 | Alunda SK | 130 | ||
4 | Rebecka Forsling | 2004 | Huddinge AIS | 120 | ||
5 | Elsa Bernelind | 2004 | Alunda SK | 120 | ||
6 | Caitlin Wennberg | 2004 | Upsala IF | 115 | ||
6 | Nora Brolén | 2004 | Alunda SK | 115 | ||
8 | Agnes Lorentzi | 2004 | Huddinge AIS | 115 | ||
9 | Alva Rosendahl | 2004 | Huddinge AIS | 105 |
F 12 Höjd Final | 100 | 105 | 110 | 115 | 120 | 125 | 130 | 135 | 90 | 95 |
Agnes Lorentzi | o | o | xxo | o | xxx | - | - | - | o | o |
Alice Åsell | - | - | - | - | o | o | o | xxx | ||
Alva Rosendahl | o | o | xxx | - | - | - | - | - | o | o |
Caitlin Wennberg | o | o | o | o | xxx | - | - | - | o | o |
Elsa Bernelind | o | o | o | xo | xo | xxx | - | - | - | o |
Maja Björk | - | - | - | o | o | xo | o | xxx | ||
Molly Haraldsson | - | - | - | o | o | o | xxo | xxx | ||
Rebecka Forsling | - | - | o | o | o | xxx | ||||
Nora Brolén | o | o | o | o | xx- |
F 12 Längd Final | 11/6 12:20 |
1 | Tyra Tunanader Cedrenius | 2004 | IFK Lidingö | 4,31 | ||
2 | Molly Haraldsson | 2004 | Alunda SK | 4,19 | ||
3 | Maja Björk | 2004 | Huddinge AIS | 4,14 | ||
4 | Willma Hållinder | 2004 | Rånäs 4H | 3,64 | ||
5 | Hilma Wide | 2004 | Upsala IF | 3,60 | ||
6 | Alva Lindblom | 2004 | Alunda SK | 3,54 | 3,50 | |
7 | Maja Hammarberg | 2004 | Huddinge AIS | 3,54 | 3,45 | |
8 | Emma Parmander Haglund | 2004 | Huddinge AIS | 3,37 | ||
9 | Nora Brolén | 2004 | Alunda SK | 3,32 | ||
10 | Saga Ranhagen | 2004 | Huddinge AIS | 3,24 | ||
11 | Agnes Lorentzi | 2004 | Huddinge AIS | 3,22 | ||
12 | Elsa Bernelind | 2004 | Alunda SK | 3,14 | ||
13 | Alva Rosendahl | 2004 | Huddinge AIS | 2,96 |
F 12 Längd Final | 1 | 2 | 3 | 4 | ||||||||
Agnes Lorentzi | 3,01 | 3,22 | 3,07 | 2,93 | ||||||||
Alva Lindblom | 3,34 | 3,50 | 3,37 | 3,54 | ||||||||
Alva Rosendahl | 2,71 | 2,96 | 2,79 | 2,94 | ||||||||
Elsa Bernelind | 3,14 | 3,01 | 2,99 | 2,63 | ||||||||
Emma Parmander Haglund | 3,37 | 3,33 | 3,31 | 3,01 | ||||||||
Hilma Wide | 3,59 | 3,51 | 3,23 | 3,60 | ||||||||
Maja Björk | 3,99 | 3,85 | 4,14 | 3,70 | ||||||||
Maja Hammarberg | 3,31 | 3,42 | 3,45 | 3,54 | ||||||||
Molly Haraldsson | 4,19 | 3,97 | 3,94 | 3,66 | ||||||||
Saga Ranhagen | 3,06 | 3,04 | x | 3,24 | ||||||||
Tyra Tunanader Cedrenius | 4,31 | 4,04 | 3,94 | 3,94 | ||||||||
Willma Hållinder | 3,43 | 3,64 | 3,58 | 3,62 | ||||||||
Nora Brolén | 3,32 | 3,15 | 3,26 | 3,15 |
F 12 Kula Final | 11/6 16:00 |
1 | Ida Backlund | 2004 | Gefle IF | 10,41 | ||
2 | Emma Parmander Haglund | 2004 | Huddinge AIS | 8,86 | ||
3 | Maja Hammarberg | 2004 | Huddinge AIS | 8,00 | ||
4 | Rebecka Forsling | 2004 | Huddinge AIS | 7,96 | ||
5 | Molly Haraldsson | 2004 | Alunda SK | 7,55 | ||
6 | Alva Lindblom | 2004 | Alunda SK | 7,49 | ||
7 | Alice Åsell | 2004 | Västerås FK | 6,88 | ||
8 | Elsa Bernelind | 2004 | Alunda SK | 5,67 |
F 12 Kula Final | 1 | 2 | 3 | 4 | ||||||||
Alice Åsell | 6,64 | 6,60 | 6,19 | 6,88 | ||||||||
Alva Lindblom | 6,68 | 6,48 | 6,47 | 7,49 | ||||||||
Elsa Bernelind | 5,67 | 5,37 | 5,58 | 5,47 | ||||||||
Emma Parmander Haglund | 8,86 | 7,89 | 7,88 | 7,49 | ||||||||
Ida Backlund | 9,96 | 10,41 | 9,68 | 8,69 | ||||||||
Maja Hammarberg | 7,99 | 6,60 | 7,62 | 8,00 | ||||||||
Molly Haraldsson | 7,55 | 6,89 | 6,58 | 6,65 | ||||||||
Rebecka Forsling | x | 7,67 | 7,60 | 7,96 |
F 12 Diskus Final | 11/6 17:30 |
1 | Maja Hammarberg | 2004 | Huddinge AIS | 16.62 | ||
2 | Alva Lindblom | 2004 | Alunda SK | 16.32 | ||
3 | Molly Haraldsson | 2004 | Alunda SK | 15.30 | ||
4 | Elsa Bernelind | 2004 | Alunda SK | 13.32 |
F 12 Diskus Final | 1 | 2 | 3 | 4 | ||||||||
Alva Lindblom | x | 11.42 | x | 16.32 | ||||||||
Elsa Bernelind | 13.23 | 11.91 | 11.69 | 13.32 | ||||||||
Maja Hammarberg | 15.27 | 14.54 | 16.62 | 13.08 | ||||||||
Molly Haraldsson | 12.53 | x | 13.09 | 15.30 |
F 11 60 m Försök | 11/6 13:05 |
1 | Meja Wolwan | 2005 | Upsala IF | 8.87 | Q | |
2 | Filippa Eklund | 2005 | Hagunda IF | 9.37 | q | |
3 | Tindra Dahlberg | 2005 | Upsala IF | 9.90 | q | |
4 | Tilda Åstrand | 2005 | Upsala IF | 10.11 | ||
5 | Emelie Lenke | 2005 | Upsala IF | 10.26 | ||
6 | Matilda Lundin | 2005 | Upsala IF | 10.76 |
Vind: -2.2 | ||||||
1 | Frida Westfeldt | 2005 | Upsala IF | 9.55 | Q | |
2 | Maja Forssten | 2005 | Upsala IF | 9.62 | q | |
3 | Ella Bäckman | 2005 | Upsala IF | 9.84 | q | |
4 | Stella Nordgren Westin | 2005 | Alunda SK | 10.04 | ||
5 | Alva Haglund Nilsson | 2005 | Upsala IF | 10.31 | ||
6 | Ingrid Lundin | 2005 | Upsala IF | 10.39 |
Vind: -2.8 | ||||||
1 | Vilma Djurfeldt | 2005 | Upsala IF | 9.54 | Q | |
2 | Jennifer Thor | 2005 | Upsala IF | 9.94 | q | |
3 | Emma Sjöblom | 2005 | Rånäs 4H | 9.95 | ||
4 | Hilda Östergren | 2005 | Vif Gute FI | 10.16 | ||
5 | Lisa Carlborg | 2005 | Upsala IF | 10.85 | ||
6 | Alice Eriksson | 2005 | Upsala IF | 11.32 |
F 11 60 m Final |
Vind: -2.8 | ||||||
1 | Meja Wolwan | 2005 | Upsala IF | 8.92 | ||
2 | Filippa Eklund | 2005 | Hagunda IF | 9.42 | ||
3 | Vilma Djurfeldt | 2005 | Upsala IF | 9.72 | ||
4 | Ella Bäckman | 2005 | Upsala IF | 9.72 | ||
5 | Maja Forssten | 2005 | Upsala IF | 9.73 | ||
6 | Frida Westfeldt | 2005 | Upsala IF | 9.91 | ||
7 | Jennifer Thor | 2005 | Upsala IF | 9.97 | ||
8 | Tindra Dahlberg | 2005 | Upsala IF | 10.05 |
F 11 600 m Final | 11/6 15:55 |
1 | Meja Wolwan | 2005 | Upsala IF | 2:00.28 | ||
2 | Vilma Djurfeldt | 2005 | Upsala IF | 2:16.05 | ||
3 | Tindra Dahlberg | 2005 | Upsala IF | 2:16.53 | ||
4 | Jennifer Thor | 2005 | Upsala IF | 2:19.86 | ||
5 | Frida Westfeldt | 2005 | Upsala IF | 2:22.59 | ||
6 | Tilda Åstrand | 2005 | Upsala IF | 2:26.19 | ||
7 | Ingrid Lundin | 2005 | Upsala IF | 2:28.61 | ||
8 | Alice Eriksson | 2005 | Upsala IF | 2:30.43 |
F 11 Höjd Final | 11/6 13:20 |
1 | Meja Wolwan | 2005 | Upsala IF | 140 | ||
2 | Filippa Eklund | 2005 | Hagunda IF | 133 | ||
3 | Vilma Djurfeldt | 2005 | Upsala IF | 125 | ||
4 | Hanna Andersson | 2005 | IK Stål | 120 | ||
5 | Stella Nordgren Westin | 2005 | Alunda SK | 120 | ||
6 | Tindra Dahlberg | 2005 | Upsala IF | 120 | ||
7 | Ida Wickström | 2005 | Upsala IF | 110 | ||
8 | Alva Haglund Nilsson | 2005 | Upsala IF | 110 | ||
9 | Amanda Cederholm | 2005 | Upsala IF | 105 | ||
10 | Ingrid Lundin | 2005 | Upsala IF | 100 | ||
11 | Lisa Carlborg | 2005 | Upsala IF | 100 | ||
12 | Emelie Lenke | 2005 | Upsala IF | 95 | ||
13 | Tilda Åstrand | 2005 | Upsala IF | 95 |
F 11 Höjd Final | 100 | 105 | 110 | 115 | 120 | 125 | 130 | 133 | 136 | 137 | 140 | 142 | 85 | 90 | 95 |
Alva Haglund Nilsson | o | o | xo | xxx | - | - | - | - | - | - | - | - | o | o | o |
Amanda Cederholm | o | xxo | xxx | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | o |
Emelie Lenke | xxx | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | o |
Filippa Eklund | - | - | o | o | o | o | o | o | xxx | ||||||
Ida Wickström | o | o | o | xxx | - | - | - | - | - | - | - | - | - | o | o |
Ingrid Lundin | o | xxx | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | o | o | o |
Lisa Carlborg | xo | x-- | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | o | o | o |
Meja Wolwan | - | o | o | o | o | o | o | o | o | o | o | xx- | |||
Stella Nordgren Westin | o | o | o | o | xo | xxx | |||||||||
Tilda Åstrand | xxx | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | o | xo |
Tindra Dahlberg | o | o | o | xxo | xxo | xxx | - | - | - | - | - | - | - | - | o |
Vilma Djurfeldt | - | o | o | o | o | xxo | xxx | ||||||||
Hanna Andersson | - | - | o | o | o | xxx |
F 11 Längd Final | 11/6 09:30 |
1 | Meja Wolwan | 2005 | Upsala IF | 4,44 | -0,3 | ||
2 | Filippa Eklund | 2005 | Hagunda IF | 3,98 | +2,4 | 3,64 +1,9 | |
3 | Maja Forssten | 2005 | Upsala IF | 3,85 | +2,5 | 3,62 -0,1 | |
4 | Stella Nordgren Westin | 2005 | Alunda SK | 3,81 | +2,1 | 3,72 +1,9 | |
5 | Vilma Djurfeldt | 2005 | Upsala IF | 3,80 | +1,7 | ||
6 | Hilda Östergren | 2005 | Vif Gute FI | 3,76 | +2,6 | 3,63 +1,9 | |
7 | Frida Westfeldt | 2005 | Upsala IF | 3,64 | +1,2 | ||
8 | Tindra Dahlberg | 2005 | Upsala IF | 3,57 | -0,1 | ||
9 | Lisa Carlborg | 2005 | Upsala IF | 3,49 | +2,5 | 3,39 +1,5 | |
10 | Emma Sjöblom | 2005 | Rånäs 4H | 3,48 | -0,2 | ||
11 | Tilda Åstrand | 2005 | Upsala IF | 3,47 | +1,6 | ||
12 | Emelie Lenke | 2005 | Upsala IF | 3,44 | +1,6 | ||
13 | Ida Wickström | 2005 | Upsala IF | 3,32 | +1,6 | ||
14 | Ingrid Lundin | 2005 | Upsala IF | 3,28 | +1,2 | ||
15 | Amanda Cederholm | 2005 | Upsala IF | 3,27 | +2,0 | ||
16 | Alice Eriksson | 2005 | Upsala IF | 3,18 | +0,5 | ||
17 | Alva Haglund Nilsson | 2005 | Upsala IF | 3,14 | +1,3 |
F 11 Längd Final | 1 | 2 | 3 | 4 | ||||||||
Alice Eriksson | 2,68 | -0,6 | 2,79 | +1,4 | 2,87 | +2,8 | 3,18 | +0,5 | ||||
Alva Haglund Nilsson | 3,05 | +3,3 | 3,13 | -0,3 | 3,14 | +1,3 | 3,10 | +0,8 | ||||
Amanda Cederholm | 3,01 | +0,9 | x | +2.5 | 3,25 | +2,8 | 3,27 | +2,0 | ||||
Emelie Lenke | 3,18 | +2,3 | 3,44 | +1,6 | 3,24 | +2,5 | 3,13 | +1,3 | ||||
Emma Sjöblom | 3,48 | -0,2 | 3,41 | +2,0 | 3,33 | +2,1 | 3,27 | +0,8 | ||||
Filippa Eklund | 3,77 | +2,7 | 3,64 | +1,9 | 3,78 | +2,5 | 3,98 | +2,4 | ||||
Frida Westfeldt | 3,64 | +1,2 | 3,45 | +2,2 | 3,38 | +1,8 | 3,40 | +2,1 | ||||
Hilda Östergren | 3,51 | -0,2 | 3,63 | +0,9 | 3,63 | +1,9 | 3,76 | +2,6 | ||||
Ida Wickström | 3,11 | +0,5 | 3,20 | +0,6 | 2,23 | +2,0 | 3,32 | +1,6 | ||||
Ingrid Lundin | 3,28 | +1,2 | x | 3,07 | +1,4 | 3,09 | +3,1 | |||||
Lisa Carlborg | 3,38 | +0,2 | 3,41 | +3,0 | 3,39 | +1,5 | 3,49 | +2,5 | ||||
Maja Forssten | 3,62 | -0,1 | 3,85 | +2,5 | 3,70 | +2,4 | 3,67 | +2,4 | ||||
Meja Wolwan | 4,44 | -0,3 | 4,42 | +3,3 | 4,33 | +1,0 | 4,19 | +1,9 | ||||
Stella Nordgren Westin | 3,72 | +1,9 | 3,64 | +3,0 | 3,81 | +2,1 | 3,78 | +3,4 | ||||
Tilda Åstrand | 3,21 | +0,4 | 3,18 | +3,7 | x | +2,0 | 3,47 | +1,6 | ||||
Tindra Dahlberg | 3,50 | +2,7 | 3,41 | +1,8 | 3,47 | +1,2 | 3,57 | -0,1 | ||||
Vilma Djurfeldt | 3,77 | +1,8 | 3,76 | +3,2 | 3,80 | +1,7 | 3,76 | -0,2 |
F 11 Kula Final | 11/6 12:00 |
1 | Hanna Andersson | 2005 | IK Stål | 8.68 | ||
2 | Ella Bäckman | 2005 | Upsala IF | 7,88 | ||
3 | Tindra Dahlberg | 2005 | Upsala IF | 7,61 | ||
4 | Meja Wolwan | 2005 | Upsala IF | 6,83 | ||
5 | Matilda Lundin | 2005 | Upsala IF | 6,53 | ||
6 | Stella Nordgren Westin | 2005 | Alunda SK | 6,39 | ||
7 | Hilda Östergren | 2005 | Vif Gute FI | 6,18 | ||
8 | Tilda Åstrand | 2005 | Upsala IF | 5,98 | ||
9 | Ida Wickström | 2005 | Upsala IF | 5,61 | ||
10 | Frida Westfeldt | 2005 | Upsala IF | 5,39 | ||
11 | Maja Forssten | 2005 | Upsala IF | 5,02 | ||
12 | Amanda Cederholm | 2005 | Upsala IF | 4,99 | ||
13 | Emelie Lenke | 2005 | Upsala IF | 4,85 | ||
14 | Alice Eriksson | 2005 | Upsala IF | 4,05 |
F 11 Kula Final | 1 | 2 | 3 | 4 | ||||||||
Alice Eriksson | 4,05 | 3,72 | 3,89 | 3,93 | ||||||||
Amanda Cederholm | 4,47 | 4,59 | 4,90 | 4,99 | ||||||||
Ella Bäckman | 6,43 | 7,88 | 7,16 | x | ||||||||
Emelie Lenke | 4,03 | 4,85 | 4,69 | 4,47 | ||||||||
Frida Westfeldt | 4,22 | 4,90 | 5,39 | 4,15 | ||||||||
Hilda Östergren | 6,18 | 6,05 | 6,11 | 6,18 | ||||||||
Ida Wickström | 5,16 | 5,61 | 5,13 | 5,41 | ||||||||
Maja Forssten | 5,02 | x | 4,90 | 4,77 | ||||||||
Matilda Lundin | 5,96 | 6,50 | 6,53 | 6,29 | ||||||||
Meja Wolwan | 6,68 | 6,83 | 6,76 | 6,57 | ||||||||
Stella Nordgren Westin | 6,30 | 6,11 | 6,39 | 5,96 | ||||||||
Tilda Åstrand | 5,69 | 5,68 | 5,98 | 4,55 | ||||||||
Tindra Dahlberg | 7,09 | 7,41 | 7,28 | 7,61 | ||||||||
Hanna Andersson | 8.68 | 6,43 | 7,00 | 8,29 |
F 10 60 m Final | 11/6 12:45 |
Vind: -4.1 | ||||||
1 | Clara Knutsson | 2006 | Upsala IF | 9.75 | ||
2 | Stina Ekengren | 2006 | Bålsta IK | 10.03 | ||
3 | Mina Björnsson | 2006 | Upsala IF | 10.14 | ||
4 | Michelle Normelli | 2006 | Rånäs 4H | 10.32 | ||
5 | Livia Marcusson Westberger | 2006 | Upsala IF | 10.55 | ||
6 | Ida Ström | 2006 | Kungsängen Friidrott | 11.02 | ||
7 | Signe Grundemar | 2006 | Upsala IF | 11.46 | ||
Towa Berg | 2006 | Upsala IF | 11.58 |
F 10 600 m Final | 11/6 16:25 |
1 | Stina Ekengren | 2006 | Bålsta IK | 1:58.65 | ||
2 | Clara Knutsson | 2006 | Upsala IF | 1:58.72 | ||
3 | Ida Hättestrand | 2007 | Högbo GIF | 2:19.09 | ||
4 | Signe Grundemar | 2006 | Upsala IF | 2:41.80 |
F 10 Längd Final | 11/6 10:45 |
1 | Stina Ekengren | 2006 | Bålsta IK | 3,81 | 3,80 | |
2 | Clara Knutsson | 2006 | Upsala IF | 3,81 | 3,66 | |
3 | Michelle Normelli | 2006 | Rånäs 4H | 3,79 | ||
4 | Livia Marcusson Westberger | 2006 | Upsala IF | 3,31 | ||
5 | Towa Berg | 2006 | Upsala IF | 2,99 | ||
6 | Signe Grundemar | 2006 | Upsala IF | 2,98 | ||
7 | Ida Ström | 2006 | Kungsängen Friidrott | 2,90 |
F 10 Längd Final | 1 | 2 | 3 | 4 | ||||||||
Clara Knutsson | 3,81 | 3,15 | 3,55 | 3,66 | ||||||||
Ida Ström | 2,67 | 2,67 | 2,90 | 2,85 | ||||||||
Livia Marcusson Westberger | 3,31 | 3,17 | 3,17 | 3,21 | ||||||||
Michelle Normelli | 3,79 | 3,75 | 3,51 | 3,55 | ||||||||
Signe Grundemar | 2,98 | 2,81 | 2,72 | 2,71 | ||||||||
Stina Ekengren | 3,80 | 3,80 | 3,81 | 3,78 | ||||||||
Towa Berg | 2,99 | 2,83 | - | 2,74 |
F 10 Kula Final | 11/6 13:20 |
1 | Clara Knutsson | 2006 | Upsala IF | 6,02 | ||
2 | Elise Angsten | 2006 | Örbyhus IF | 5,94 | ||
3 | Towa Berg | 2006 | Upsala IF | 5,85 | ||
4 | Mina Björnsson | 2006 | Upsala IF | 5,46 | ||
5 | Livia Marcusson Westberger | 2006 | Upsala IF | 5,26 | ||
6 | Stina Ekengren | 2006 | Bålsta IK | 5,21 | ||
7 | Signe Grundemar | 2006 | Upsala IF | 5,14 | ||
8 | Ida Ström | 2006 | Kungsängen Friidrott | 4,49 |
F 10 Kula Final | 1 | 2 | 3 | 4 | ||||||||
Clara Knutsson | 5,38 | 4,77 | 6,02 | 5,26 | ||||||||
Elise Angsten | x | 5,94 | 5,94 | x | ||||||||
Ida Ström | 4,47 | 4,49 | 4,08 | 4,48 | ||||||||
Livia Marcusson Westberger | 4,89 | 5,26 | 4,52 | x | ||||||||
Mina Björnsson | 4,89 | x | 5,46 | 5,15 | ||||||||
Signe Grundemar | 5,05 | 5,14 | 4,63 | 5,00 | ||||||||
Stina Ekengren | 5,07 | 5,21 | 4,81 | 4,64 | ||||||||
Towa Berg | 5,26 | 4,97 | 5,85 | 5,68 |
F 9 60 m Försök | 11/6 13:20 |
Vind: -3.0 | ||||||
1 | Ida Hättestrand | 2007 | Högbo GIF | 10.53 | Q | |
2 | Sonja Ekholm | 2007 | Upsala IF | 10.59 | Q | |
3 | Stella Thörner Vidinghoff | 2008 | Upsala IF | 10.76 | q | |
4 | Lova Bäckman | 2007 | Upsala IF | 10.76 | q | |
5 | Isabelle Thor | 2007 | Upsala IF | 11.16 | ||
6 | Maja Ohlzon | 2007 | Upsala IF | 11.73 |
Vind: -2.5 | ||||||
1 | Caitlyn Stömne | 2007 | Valbo Aif | 10.28 | Q | |
2 | Tyra Hållinder | 2007 | Rånäs 4H | 10.74 | Q | |
3 | Klara Engkvist | 2008 | Upsala IF | 11.11 | q | |
4 | Stella Eklund | 2008 | Hagunda IF | 11.12 | q | |
5 | Anni Uljas | 2007 | Upsala IF | 11.41 | ||
6 | Sandhya Tharmalingam | 2009 | Upsala IF | 13.98 |
F 9 60 m Final |
Vind: -1.0 | ||||||
1 | Sonja Ekholm | 2007 | Upsala IF | 9.94 | ||
2 | Ida Hättestrand | 2007 | Högbo GIF | 10.06 | ||
3 | Caitlyn Stömne | 2007 | Valbo Aif | 10.10 | ||
4 | Stella Thörner Vidinghoff | 2008 | Upsala IF | 10.37 | ||
5 | Lova Bäckman | 2007 | Upsala IF | 10.40 | ||
6 | Tyra Hållinder | 2007 | Rånäs 4H | 10.46 | ||
7 | Klara Engkvist | 2008 | Upsala IF | 10.83 | ||
8 | Stella Eklund | 2008 | Hagunda IF | 10.94 |
F 9 Längd Final | 11/6 15:15 |
1 | Caitlyn Stömne | 2007 | Valbo Aif | 3,52 | ||
2 | Ida Hättestrand | 2007 | Högbo GIF | 3,14 | ||
3 | Tyra Hållinder | 2007 | Rånäs 4H | 3,06 | ||
4 | Isabelle Thor | 2007 | Upsala IF | 2,94 | ||
5 | Lova Bäckman | 2007 | Upsala IF | 2,86 | ||
6 | Anni Uljas | 2007 | Upsala IF | 2,80 | ||
7 | Stella Eklund | 2008 | Hagunda IF | 2,69 | ||
8 | Stella Thörner Vidinghoff | 2008 | Upsala IF | 2,63 | ||
9 | Lova Nordvarg | 2008 | Hagunda IF | 2,47 | ||
10 | Majken Folkesson | 2007 | Upsala IF | 2,44 | 2,42 | |
11 | Maja Ohlzon | 2007 | Upsala IF | 2,44 | 2,34 | |
12 | Klara Engkvist | 2008 | Upsala IF | 2,40 | ||
13 | Ella Gustavsson | 2008 | Upsala IF | 2,39 | ||
14 | Sandhya Tharmalingam | 2009 | Upsala IF | 2,05 |
F 9 Längd Final | 1 | 2 | 3 | 4 | ||||||||
Anni Uljas | 2,80 | 2,17 | 2,69 | x | ||||||||
Caitlyn Stömne | 3,19 | 3,12 | 3,52 | 3,50 | ||||||||
Ella Gustavsson | 2,39 | 2,34 | 2,23 | 2,16 | ||||||||
Ida Hättestrand | 3,01 | 3,10 | 3,10 | 3,14 | ||||||||
Isabelle Thor | 2,94 | 2,36 | 2,32 | 2,70 | ||||||||
Klara Engkvist | x | 2,40 | 2,33 | 2,38 | ||||||||
Lova Bäckman | 2,75 | 2,86 | 2,68 | 2,82 | ||||||||
Lova Nordvarg | 2,42 | 2,22 | 2,22 | 2,47 | ||||||||
Maja Ohlzon | 2,44 | 2,17 | 2,06 | 2,34 | ||||||||
Majken Folkesson | 2,44 | 2,42 | 2,33 | 2,16 | ||||||||
Sandhya Tharmalingam | 2,05 | x | 1,95 | 1,92 | ||||||||
Stella Eklund | 2,59 | 2,54 | 2,54 | 2,69 | ||||||||
Stella Thörner Vidinghoff | 2,63 | 2,33 | 2,55 | 2,42 | ||||||||
Tyra Hållinder | 2,95 | 2,92 | 3,06 | 2,79 |
F 9 Kula Final | 11/6 12:00 |
1 | Caitlyn Stömne | 2007 | Valbo Aif | 5,60 | ||
2 | Stella Thörner Vidinghoff | 2008 | Upsala IF | 4.61 | ||
3 | Maja Ohlzon | 2007 | Upsala IF | 4,36 | ||
4 | Anni Uljas | 2007 | Upsala IF | 4,33 | 4,03 | |
5 | Lova Bäckman | 2007 | Upsala IF | 4,33 | 3,79 | |
6 | Klara Engkvist | 2008 | Upsala IF | 4,16 | ||
7 | Sandhya Tharmalingam | 2009 | Upsala IF | 1,89 |
F 9 Kula Final | 1 | 2 | 3 | 4 | ||||||||
Anni Uljas | 4,03 | 3,86 | 3,63 | 4,33 | ||||||||
Caitlyn Stömne | 5,21 | 5,60 | 5,49 | 5,55 | ||||||||
Klara Engkvist | 3,79 | 4,16 | 3,40 | 3,02 | ||||||||
Lova Bäckman | 4,33 | x | x | 3,79 | ||||||||
Maja Ohlzon | 4,36 | 4,30 | 4,19 | 4,09 | ||||||||
Sandhya Tharmalingam | 1,44 | 1,28 | 1,68 | 1,89 | ||||||||
Stella Thörner Vidinghoff | 3,50 | 3,61 | 4,58 | 4.61 |