Preliminära
resultat för lördagen
Uppdatera i din webbläsare för de
senaste resultaten.
Det stora antalet anmälda deltagare kan
innebära att vi inte hinner uppdatera denna resultatlista så ofta som vi skulle
vilja.
Datum: 6– 7 juli 2013
Tävlingsplats: Studenternas IP i Uppsala
Arrangör: Upsala IF Friidrott
Tävlingsledare: Anders Walther
Väder lördag: 20-25 grader, ingen nederbörd, soligt med en
del moln, mestadels motvind på upploppet
Väder söndag:
Kommentarer
på resultatlistan: uppsalaspelen@gmail.com
F9 F10 F11 F12 F13 F14 F15 F17 F19 K
P9 P10 P11 P12 P13 P14 P15 P17 P19 M
F9 60m heat 1 (vind:-0.3) (Lördag)
1 Ida Backlund 04 Gefle IF 9.99 F
2 Meja Wolwan 05 Upsala IF 10.37 F
3 Tilde Söderlund 04 Alunda SK 10.53 F
4 Liv Norberg 04 IK Stål 10.85
4 Mathilda Thulin 04 Rånäs 4H 10.85
6 Alma Johansson 05 Kungsängens SK 11.29
F9 60m heat 2 (vind:-0.9) (Lördag)
1 Irma Eriksson 05 Enköpings AI 10.27 F
2 Nicolina Wiberg 04 IK Stål 10.29 F
3 Alva Lindblom 04 Alunda SK 10.67
4 Ellen Jernhall 05 Täby IS 10.77
5 Ima Sundberg 04 Alunda SK 11.08
6 Malin Garbell 05 Östhammar Friidrott 11.15
7 Stella Nordgren Westin 04 Alunda SK 11.57
F9 60m heat 3 (vind:-0.8) (Lördag)
1 Hilma Wide 04 Upsala IF 10.16 F
2 Meja Larsson 04 Eskilstuna Friidrott 10.32 F
3 Elsa Karlsson 04 IK Stål 10.35 F
4 Frida Bäckman 04 Danderyds SK 10.46
5 Hanna Andersson 05 IK Stål 10.90
6 Stina Jonsson 04 IF Skade 11.63
7 Julia Backlund 04 Gefle IF 11.75
F9 60m final (vind:-0.2) (Lördag)
1 Ida Backlund 04 Gefle IF 9.93
2 Hilma Wide 04 Upsala IF 10.00
3 Nicolina Wiberg 04 IK Stål 10.26
3 Meja Larsson 04 Eskilstuna Friidrott 10.26
5 Irma Eriksson 05 Enköpings AI 10.28
6 Meja Wolwan 05 Upsala IF 10.30
7 Tilde Söderlund 04 Alunda SK 10.55
- Elsa Karlsson 04 IK Stål Ej start
F9 Längdhopp (Lördag)
1 Elsa Karlsson 04 IK Stål 3.42
2 Irma Eriksson 05 Enköpings AI 3.29
3 Liv Norberg 04 IK Stål 3.27 (3.24)
4 Nicolina Wiberg 04 IK Stål 3.27 (3.22)
5 Tilde Söderlund 04 Alunda SK 3.25
6 Ida Backlund 04 Gefle IF 3.22
7 Hanna Andersson 05 IK Stål 3.14
8 Frida Bäckman 04 Danderyds SK 3.08 (3.02)
9 Hilma Wide 04 Upsala IF 3.08 (3.01)
10 Meja Larsson 04 Eskilstuna Friidrott 3.06
11 Meja Wolwan 05 Upsala IF 3.03
12 Mathilda Thulin 04 Rånäs 4H 3.02
13 Ellen Jernhall 05 Täby IS 2.98 (2.94)
14 Delia Lukic 05 Västerås FK 2.98 (2.83)
15 Alva Lindblom 04 Alunda SK 2.98 (2.82)
16 Alma Johansson 05 Kungsängens SK 2.80
17 Stella Nordgren Westin 04 Alunda SK 2.79
18 Ima Sundberg 04 Alunda SK 2.78
19 Julia Backlund 04 Gefle IF 2.49
20 Malin Garbell 05 Östhammar Friidrott 2.48
21 Saga Eklund 04 Alunda SK 2.20
22 Klara Mårtensson 04 Alunda SK 2.16
23 Tilde Boman 05 IK Stål 1.83
F9 Kula (Lördag)
1 Stina Jonsson 04 IF Skade 5.73
2 Meja Larsson 04 Eskilstuna Friidrott 5.56
3 Elsa Karlsson 04 IK Stål 5.55
4 Hanna Andersson 05 IK Stål 5.42
5 Ida Backlund 04 Gefle IF 4.57
6 Ellen Åkerlind 04 Alunda SK 4.56
7 Tilde Söderlund 04 Alunda SK 4.49
8 Meja Wolwan 05 Upsala IF 4.42
9 Irma Eriksson 05 Enköpings AI 4.34
10 Julia Backlund 04 Gefle IF 4.16
11 Ima Sundberg 04 Alunda SK 3.98
12 Klara Mårtensson 04 Alunda SK 3.95 (3.91)
13 Hilma Wide 04 Upsala IF 3.95 (3.74)
14 Alva Lindblom 04 Alunda SK 3.92
15 Liv Norberg 04 IK Stål 3.88
16 Saga Eklund 04 Alunda SK 3.86
17 Alma Johansson 05 Kungsängens SK 3.76
18 Stella Nordgren Westin 04 Alunda SK 3.37
19 Tilde Boman 05 IK Stål 2.86
F10 60m heat 1 (vind: -0.8) (Lördag)
1 Isabella Wiklund 03 Västerås FK 10.31 F
2 Elvira Jonsson 03 Västerås FK 10.52 F
3 Fanny Meläng 03 Alunda SK 10.94 F
4 Ellen Zelin 03 Alunda SK 11.20 F
5 Alina Carlsson 03 Västerås FK 11.24
6 Lina Nordenmark 03 Västerås FK 11.77
F10 60m heat 2 (vind: +0.7) (Lördag)
1 Liv Nilsson 03 Bålsta IK 10.07 F
2 Linn Thorsén 03 Västerås FK 10.29 F
3 Tea Edelborg 03 Västerås FK 10.65 F
4 Izabella Lukic 03 Västerås FK 11.10 F
5 Esther Hildebrandt 03 Alunda SK 11.31
6 Klara Djurberg 03 Alunda SK 11.88
F10 60m final (vind: -1.3) (Lördag)
1 Linn Thorsén 03 Västerås FK 10.27
2 Liv Nilsson 03 Bålsta IK 10.40
3 Isabella Wiklund 03 Västerås FK 10.60
4 Fanny Meläng 03 Alunda SK 10.84
5 Elvira Jonsson 03 Västerås FK 10.97
6 Tea Edelborg 03 Västerås FK 10.98
7 Ellen Zelin 03 Alunda SK 11.26
8 Izabella Lukic 03 Västerås FK 11.28
F10 600m (Lördag)
1 Elsa Eriksson 03 Gottsunda IF 2:00.61
2 Lovisa Ewerblad 03 Västerås FK 2:05.02
3 Josefina Bivstedt 04 Hässelby SK 2:09.95
4 Nicolina Wiberg 04 IK Stål 2:16.76
5 Izabella Lukic 03 Västerås FK 2:20.96
6 Alina Carlsson 03 Västerås FK 2:22.13
7 Stina Jonsson 04 IF Skade 2:22.69
8 Fanny Meläng 03 Alunda SK 2:22.74
9 Lina Nordenmark 03 Västerås FK 2:27.45
10 Delia Lukic 05 Västerås FK 2:30.17
11 Liv Nilsson 03 Bålsta IK 2:35.27
12 Mathilda Thulin 04 Rånäs 4H 2:37.33
13 Ellen Zelin 03 Alunda SK 2:44.08
F10 Längdhopp (Lördag)
1 Tea Edelborg 03 Västerås FK 3.51
2 Elvira Jonsson 03 Västerås FK 3.32
3 Isabella Wiklund 03 Västerås FK 3.30 (3.26)
4 Linn Thorsén 03 Västerås FK 3.30 (3.22, 3.18. 3.04)
5 Liv Nilsson 03 Bålsta IK 3.30 (3.22, 3.18, -)
6 Fanny Meläng 03 Alunda SK 2.94
7 Alina Carlsson 03 Västerås FK 2.92
8 Esther Hildebrandt 03 Alunda SK 2.89 (2.88)
9 Stina Jonsson 04 IF Skade 2.89 (2.84)
10 Frida Johansson 03 Upsala IF 2.87 (2.85)
11 Izabella Lukic 03 Västerås FK 2.87 (2.84)
12 Ellen Zelin 03 Alunda SK 2.64
13 Klara Djurberg 03 Alunda SK 2.51
F10 Kula (Lördag)
1 Lovisa Ewerblad 03 Danderyds SK 7.20
2 Liv Nilsson 03 Bålsta IK 6.79
3 Wilda Gregard 03 Upsala IF 6.41
4 Isabella Wiklund 03 Västerås FK 5.98
5 Klara Djurberg 03 Alunda SK 5.43
6 Alina Carlsson 03 Västerås FK 4.54
7 Izabella Lukic 03 Västerås FK 4.50
8 Lina Nordenmark 03 Västerås FK 4.48
9 Esther Hildebrandt 03 Alunda SK 4.31
10 Linn Thorsén 03 Västerås FK 4.22
11 Fanny Meläng 03 Alunda SK 4.00
F11 60m heat 1 (vind:-1.1) (Lördag)
1 Saga Fältenhag 02 Högbo GIF 9.17 F
2 Ebba Lindblom 02 Alunda SK 9.57 F
3 Sonia Gauffin 02 Högbo GIF 9.60 F
4 Ebba Brunvall 02 Upsala IF 10.03
5 Emma Dalin 02 Upsala IF 10.51
6 Johanna Eriksson 02 Alunda SK 10.75
7 Andrea Åstrand 02 Upsala IF 11.35
F11 60m heat 2 (vind:-1.2) (Lördag)
1 Sara Svalberg 02 IF Linnéa 9.41 F
2 Sofia Westergren Bromark 02 Örbyhus IF 9.96 F
3 Frida Thornander 02 Upsala IF 10.13
4 Johanna Wirebro 02 Motala AIF 10.22
5 Emilia Merkell 02 Högbo GIF 10.52
6 Ebba Fock 02 Upsala IF 11.21
7 Amanda Holmström 02 Bålsta IK 11.24
F11 60m heat 3 (vind:-1.1) (Lördag)
1 Gilda Palmqvist 02 Västerås FK 9.33 F
2 Hanna Bäckman 02 Danderyds SK 9.49 F
3 Johanna Duplantis 02 IK Stål 9.81 F
4 Hilma Åberg 02 Enköpings AI 10.08
5 Tyra Johansson 02 Bålsta IK 10.14
6 Nora Axelsson 02 Upsala IF 10.36
F11 60m final (vind:-2.2) (Lördag)
1 Saga Fältenhag 02 Högbo GIF 9.21
2 Gilda Palmqvist 02 Västerås FK 9.28
3 Hanna Bäckman 02 Danderyds SK 9.49
4 Johanna Duplantis 02 IK Stål 9.55
5 Sara Svalberg 02 IF Linnéa 9.65
6 Ebba Lindblom 02 Alunda SK 9.69
7 Sonia Gauffin 02 Högbo GIF 9.83
8 Sofia Westergren Bromark 02 Örbyhus IF 10.00
F11 600m (Lördag)
1 Saga Fältenhag 02 Högbo GIF 1:48.91
2 Carolina Larson 02 Danderyds SK 1:50.75
3 Gilda Palmqvist 02 Västerås FK 2:01.69
4 Johanna Wirebro 02 Motala AIF 2:03.73
5 Emma Norling 02 Tierps IF 2:08.76
6 Ebba Brunvall 02 Upsala IF 2:09.25
7 Tyra Johansson 02 Bålsta IK 2:10.87
8 Johanna Eriksson 02 Alunda SK 2:17.62
9 Frida Thornander 02 Upsala IF 2:21.15
10 Ebba Fock 02 Upsala IF 2:27.85
11 Andrea Åstrand 02 Upsala IF 2:35.61
12 Amanda Holmström 02 Bålsta IK 3:11.13
F11 Höjdhopp (Lördag)
1 Lovisa Ewerblad 03 Danderyds SK 141
2 Sara Svalberg 02 IF Linnéa 138
3 Johanna Wirebro 02 Motala AIF 126 (o)
4 Sonia Gauffin 02 Högbo GIF 126 (xxo)
5 Ebba Lindblom 02 Alunda SK 120 (o)
6 Tea Edelborg 03 Västerås FK 120 (xxo)
7 Saga Fältenhag 02 Högbo GIF 115 (o)
7 Liv Nilsson 03 Bålsta IK 115 (o)
9 Elvira Jonsson 03 Västerås FK 115 (xo)
10 Sofia Westergren Bromark 02 Örbyhus IF 115 (xo xxo)
11 Isabella Wiklund 03 Västerås FK 115 (xxo xxo)
12 Frida Thornander 02 Upsala IF 110 (0)
13 Amanda Holmström 02 Bålsta IK 110 (xxo)
14 Ebba Fock 02 Upsala IF 90
F11 Längdhopp (Lördag)
1 Sara Svalberg 02 IF Linnéa 4.36
2 Saga Fältenhag 02 Högbo GIF 4.19
3 Sonia Gauffin 02 Högbo GIF 4.09
4 Hanna Bäckman 02 Danderyds SK 4.00
5 Gilda Palmqvist 02 Västerås FK 3.92
6 Frida Thornander 02 Upsala IF 3.88
7 Ebba Lindblom 02 Alunda SK 3.86
8 Sofia Westergren Bromark 02 Örbyhus IF 3.74
9 Johanna Wirebro 02 Motala AIF 3.69 (3.67)
10 Tyra Johansson 02 Bålsta IK 3.69 (3.65)
11 Ebba Brunvall 02 Upsala IF 3.65
12 Johanna Duplantis 02 IK Stål 3.52
13 Emilia Merkell 02 Högbo GIF 3.44
14 Hilma Åberg 02 Enköpings AI 3.34
15 Johanna Eriksson 02 Alunda SK 3.26
16 Emma Dalin 02 Upsala IF 3.20
17 Amanda Holmström 02 Bålsta IK 3.19
18 Ebba Fock 02 Upsala IF 3.03
19 Andrea Åstrand 02 Upsala IF 2.99
F11 Kula (Lördag)
1 Johanna Wirebro 02 Motala AIF 7.42
2 Amanda Holmström 02 Bålsta IK 6.89
3 Ebba Lindblom 02 Alunda SK 6.49
4 Emilia Merkell 02 Högbo GIF 6.35
5 Andrea Åstrand 02 Upsala IF 6.33
6 Sonia Gauffin 02 Högbo GIF 6.24
7 Frida Thornander 02 Upsala IF 6.13
8 Nora Axelsson 02 Upsala IF 5.82
9 Sofia Westergren Bromark 02 Örbyhus IF 5.57
10 Emma Norling 02 Tierps IF 5.48
11 Ebba Brunvall 02 Upsala IF 5.47
12 Emma Dalin 02 Upsala IF 5.22
13 Johanna Eriksson 02 Alunda SK 4.55
14 Ebba Fock 02 Upsala IF 4.41
15 Hilma Åberg 02 Enköpings AI 4.35
F12 80m heat 1 (vind: -2.1) (Lördag)
1 Olivia Jernhall 01 Täby IS 11.51 F
2 Elsa Sild-Löhman 01 Upsala IF 12.00 F
3 Amanda Finney Nilsson 01 Täby IS 12.21 F
4 Agnes Nilsson 01 Rånäs 4H 12.45
5 Stina Edman 01 Upsala IF 13.13
6 Linnea Westerberg 01 Bålsta IK 13.54
7 Lovisa Forsberg 01 Upsala IF 14.09
F12 80m heat 2 (vind: -0.2) (Lördag)
1 Moa Eklundh 01 KFUM Örebro 11.11 F
2 Lotta Weyhenmeyer 01 Upsala IF 11.93 F
3 Jennifer Andersson 01 Västerås FK 12.06 F
4 Walda Jonsson 01 Bålsta IK 12.13 F
5 Alva Wolwan 01 Upsala IF 12.38 F
6 Katrin Carlsson 01 Upsala IF 13.76
F12 80m final (vind: +0.8) (Lördag)
1 Moa Eklundh 01 KFUM Örebro 11.06
2 Olivia Jernhall 01 Täby IS 11.33
3 Elsa Sild-Löhman 01 Upsala IF 11.75
4 Lotta Weyhenmeyer 01 Upsala IF 11.83
5 Walda Jonsson 01 Bålsta IK 12.15
6 Jennifer Andersson 01 Västerås FK 12.28
7 Amanda Finney Nilsson 01 Täby IS 12.29
8 Alva Wolwan 01 Upsala IF 12.40
F12 600m (Lördag)
1 Lotta Weyhenmeyer 01 Upsala IF 1:51.77
2 Elsa Wallenius 01 Västerås FK 1:51.93
3 Emilia Larson 01 Danderyds SK 1:52.13
4 Agnes Nilsson 01 Rånäs 4H 2:00.06
5 Jenny Österback 01 IFK Lidingö 2:02.44
6 Nora Axelsson 02 Upsala IF 2:06.73
7 Liva Gustavsson 01 Spårvägens FK 2:07.58
8 Amanda Finney Nilsson 01 Täby IS 2:12.83
9 Alexandra Bazzi 01 IFK Märsta 2:22.51
F12 60m häck heat 1 (vind: -3.0) (Lördag)
1 Agnes Nilsson 01 Rånäs 4H 12.71
2 Frida Thornander 02 Upsala IF 12.80
3 Liva Gustavsson 01 Spårvägens FK 13.38
4 Ebba Brunvall 02 Upsala IF 13.69
F12 60m häck heat 2 (ingen vindmätning) (Lördag)
1 Klara Rådbo 01 Hammarby IF 10.48
2 Siri Lindvall 01 Hammarby IF 10.58
3 Olivia Jernhall 01 Täby IS 11.63
4 Astrid Eggesjö 01 Västerås FK 11.89
5 Amanda Finney Nilsson 01 Täby IS 12.86
Anna Götberg 01 Västerås FK Bröt
F12 Höjdhopp (Lördag)
1 Astrid Eggesjö 01 Västerås FK 142
2 Elsa Sild-Löhman 01 Upsala IF 139
3 Walda Jonsson 01 Bålsta IK 133
4 Olivia Jernhall 01 Täby IS 130
5 Alva Wolwan 01 Upsala IF 125 (o)
6 Amanda Finney Nilsson 01 Täby IS 125 (xxo)
7 Liva Gustavsson 01 Spårvägens FK 120
8 Linnea Westerberg 01 Bålsta IK 115
F12 Längdhopp (Lördag)
1 Astrid Eggesjö 01 Västerås FK 4.45
2 Moa Eklundh 01 KFUM Örebro 4.39
3 Lotta Weyhenmeyer 01 Upsala IF 4.10
4 Elsa Sild-Löhman 01 Upsala IF 4.08
5 Walda Jonsson 01 Bålsta IK 4.07
6 Olivia Jernhall 01 Täby IS 3.97
7 Agnes Nilsson 01 Rånäs 4H 3.94
8 Amanda Finney Nilsson 01 Täby IS 3.92
9 Alva Wolwan 01 Upsala IF 3.90
10 Liva Gustavsson 01 Spårvägens FK 3.59
11 Stina Edman 01 Upsala IF 3.52 (3.51)
12 Alexandra Bazzi 01 IFK Märsta 3.52 (3.50)
13 Linnea Westerberg 01 Bålsta IK 3.52 (3.37)
14 Jennifer Andersson 01 Västerås FK 3.50
15 Lovisa Forsberg 01 Upsala IF 3.37
F12 Kula (Lördag)
1 Anna Götberg 01 Västerås FK 10.72
2 Sira Gassama 01 Hammarby IF 9.26
3 Jennifer Andersson 01 Västerås FK 8.91
4 Klara Rådbo 01 Hammarby IF 8.57
5 Alexandra Bazzi 01 IFK Märsta 8.50
6 Alva Wolwan 01 Upsala IF 8.10
7 Amanda Finney Nilsson 01 Täby IS 8.07
8 Walda Jonsson 01 Bålsta IK 8.05
9 Elsa Sild-Löhman 01 Upsala IF 7.94
10 Thelma Ilbäcken 01 Hammarby IF 7.53
11 Lovisa Thim 01 Upsala IF 7.35
12 Olivia Jernhall 01 Täby IS 6.96
13 Linnea Westerberg 01 Bålsta IK 6.26
F12 Diskus (Lördag)
1 Anna Götberg 01 Västerås FK 22.59
2 Amanda Finney Nilsson 01 Täby IS 21.33
3 Jennifer Andersson 01 Västerås FK 18.32
4 Alexandra Bazzi 01 IFK Märsta 17.40
5 Linnea Westerberg 01 Bålsta IK 16.40
6 Lovisa Ewerblad 03 Danderyds SK 15.64
7 Walda Jonsson 01 Bålsta IK 15.35
8 Lovisa Thim 01 Upsala IF 14.87
- Astrid Eggesjö 01 Västerås FK Inget resultat
F13 80m final (vind: -1.1) (Lördag)
1 Lisa Weyhenmeyer 00 Upsala IF 11.01
2 Jonna Claesson 00 Stora Skedvi IK 11.27
3 Marie Ebbestad 00 Gottsunda IF 11.31
4 Ida Sköld 00 Spårvägens FK 11.65
5 Maya Persson 00 Enköpings AI 12.22
F13 600m (Lördag)
1 Marie Ebbestad 00 Gottsunda IF 1:50.64
2 Jonna Claesson 00 Stora Skedvi IK 1:51.18
3 Linn Alness Borg 00 IFK Lidingö 1:52.67
4 Ebba Norling 00 Tierps IF 2:04.07
5 Karin Seifert 00 Upsala IF 2:06.31
F13 1500m (Söndag)
F13 60m häck (vind: -1.0) (Lördag)
1 Ingrid Holmquist 00 KFUM Örebro 10.15
2 Linda Nyblom 00 Turebergs FK 10.24
3 Amanda Bollmann 00 KFUM Örebro 13.22
Elsa Karlsson 00 KFUM Örebro Bröt
F13 Höjdhopp (Söndag)
F13 Stavhopp (Lördag)
1 Ebba Blomstrand 00 Åsbro GoIF 3.10
2 Astrid Eggesjö 01 Västerås FK 2.20 (o)
3 Madeleine Engström 00 Huddinge AIS 2.20 (xo)
4 Anna Götberg 01 Västerås FK 2.10
4 Amanda Bollmann 00 KFUM Örebro 2.10
6 Linnea Wiklund 00 Västerås FK 2.00
F13 Längdhopp (Lördag)
1 Kajsa Lindqvist 00 Väsby IK 5.03
2 Ingrid Holmquist 00 KFUM Örebro 4.89
3 Lisa Weyhenmeyer 00 Upsala IF 4.82
4 Linda Nyblom 00 Turebergs FK 4.74
5 Julia Axtelius 00 Enköpings AI 4.63
6 Jonna Claesson 00 Stora Skedvi IK 4.60
7 Kajsa Jansson 00 IK Westmannia 4.43
8 Klara Rådbo 01 Hammarby IF 4.41
9 Elvira Andersson 00 Upsala IF 4.30
10 Ebba Norling 00 Tierps IF 4.20
11 Maya Persson 00 Enköpings AI 3.90
12 Emilia Björklund 00 Bålsta IK 3.79
13 Karin Seifert 00 Upsala IF 3.66
F13 Kula (Söndag)
F13 Diskus (Lördag)
1 Sara Forssell 00 Motala AIF 28.96
2 Linnea Wiklund 00 Västerås FK 24.47
3 Julia Axtelius 00 Enköpings AI 22.69
4 Emilia Björklund 00 Bålsta IK 19.59
5 Kajsa Jansson 00 IK Westmannia 19.12
6 Elsa Karlsson 00 KFUM Örebro 18.24
7 Amanda Bollmann 00 KFUM Örebro 17.00
F13 4x80m (Lördag)
1 Hammarby IF Lag 1 42.99
Siri Lindvall 01
Thelma Ilbäcken 01
Klara Rådbo 01
Siri Gassama 01
2 Upsala IF 44.47
Alva Wolwan 01
Lisa Weyhenmeyer 00
Lotta Weyhenmeyer 01
Elsa Sild-Löhman 01
3 Hammarby IF Lag 2 45.00
Josefine Knudsen 00
Sofie Karlsson 00
Thea Nordström 01
Maja Sjöholm 01
4 KFUM Örebro 47.75
Jessica Persson 00
Amanda Bollmann 00
Ingrid Holmquist 00
Hanna Säfström 00
F13 3x600m (Lördag)
1 Hammarby IF lag 1 5:43.78
Iris Åberg 01
Thelma Ilbäcken 01
Sira Gassama 01
2 KFUM Örebro 5:45.05
Elsa Karlsson 00
Jessica Persson 00
Hanna Säfström 00
3 Hammarby IF lag 2 6:35.91
Thea Nordström 01
Maja Sjöholm 01
Mikaela Enblad 01
F14 100m heat 1 (vind: ) (Söndag)
F14 100m heat 2 (vind: ) (Söndag)
F14 100m final (vind: ) (Söndag)
F14 + F15 300m heat 1 (Lördag)
1 Lydia Hemmingsson 99 Upsala IF 47.06
2 Linn Alness Borg 00 IFK Lidingö 48.45
3 Daniella Ekström 99 Örbyhus IF 49.57
4 Jenny Österback 01 IFK Lidingö 53.28
5 Sara Svenda 99 Upsala IF 60.81
F14 + F15 300m heat 2 (Lördag)
1 Vilma Jonsson 99 Danderyds SK 42.38
2 Ida Thunberg 99 IK Stål 42.77
3 Lovisa Bivstedt 01 Hässelby SK 44.43
4 Amie Jammeh 99 Gottsunda IF 44.75
5 Emelina Wirebro 99 Motala AIF 47.83
6 Linnéa Wolwan 98 Upsala IF 48.42 F15
F14 800m: se F19
F14 80m häck (vind: ) (Söndag)
F14 Höjdhopp (Söndag)
F14 Stavhopp (Lördag)
1 Hanna Bielke 99 Täby IS 2.80
2 Isabella Engström 99 Hammarby IF 2.50
3 Lydia Hemmingsson 99 Upsala IF 2.00
F14 Längdhopp (Söndag)
F14 Kula (Söndag)
F14 Diskus (Lördag)
1 Julia
Johansson-Elvin 99 Motala AIF 38.85
Rekord
2 Eleonora Olsmats 99 Danderyds SK 37.76
3 Tilde All 99 Täby IS 34.19
4 Tova Åhs 99 Motala AIF 28.07
5 Emma Yngve 99 Motala AIF 26.14
6 Emelina Wirebro 99 Motala AIF 24.56
7 Daniella Ekström 99 Örbyhus IF 24.54
F14 Slägga (Söndag)
F14 Spjut (Söndag)
F15 100m (vind: ) (Söndag)
F15 300m: se F14
F15 800m: se F19
F15 80m häck (vind: ) (Söndag)
F15 Stavhopp (Lördag)
1 Josefin Herstedt 98 Hammarby IF 3.30
2 Linnéa Wolwan 98 Upsala IF 2.10
3 Agnes Jansson 98 IK Westmannia 1.75
F15 Längdhopp (Söndag)
F15 Kula (Söndag)
F15 Diskus (Lördag)
1 Anna
Karlsson 98 Motala AIF 52.62
Rekord
2 Jessica Mattsson 98 Tierps IF 35.62
3 Rebecca Edberg 98 IK Westmannia 25.03
4 Agnes Jansson 98 IK Westmannia 23.63
F15 Slägga (Söndag)
F15 Spjut (Söndag)
F17 100m heat 1 (vind: -2.2) (Lördag)
1 Sandra Hentschel 97 Hammarby IF 12.90 F
2 Agnes Gille 97 Gefle IF 13.70 F
3 Camilla Söderlund 97 Västerås FK 14.11 F
4 Erica Edström 97 IFK Kristinehamn 14.22
5 Anna Wilhelmsson 97 Västerås FK 15.32
F17 100m heat 2 (vind: -2.1) (Lördag)
1 Emma Gällstedt 96 Gefle IF 12.92 F
2 Lovisa Östervall 97 IFK Tumba 13.16 F
3 Amanda Sundstedt 97 Västerås FK 13.26 F
4 Lisa Piscator 97 IFK Kristinehamn 13.74 F
5 Sara Derelöv 96 Motala AIF 13.75 F
6 Cecilia Jäger-Stenberg 97 Sundbybergs IK 16.46
7 Emilia Lif 97 IK Stål 17.42
F17 100m final (vind: -0.8) (Lördag)
1 Emma Gällstedt 96 Gefle IF 12.56
2 Sandra Hentschel 97 Hammarby IF 12.75
3 Lovisa Östervall 97 IFK Tumba 12.96
4 Amanda Sundstedt 97 Västerås FK 13.01
5 Lisa Piscator 97 IFK Kristinehamn 13.40
6 Sara Derelöv 96 Motala AIF 13.49
7 Agnes Gille 97 Gefle IF 13.50
8 Camilla Söderlund 97 Västerås FK 13.90
F17 200m: se K
F17 400m: se K
F17 800m: se F19
F17 1500m
1 Maja Sjöblom 97 Hässelby SK 5:18.84
2 Emma Jansson 98 IK Westmannia 5:28.75
3 Olivia Hedin 98 Tierps IF 5:47.04
F17 100m häck (vind: ) (Söndag)
F17 300m häck (Söndag)
F17 Höjdhopp (Söndag)
F17 Stavhopp (Lördag)
1 Agnes Moberg 96 Tyresö FK 340
2 Lisa Piscator 97 IFK Kristinehamn 310
3 Johanna Duplantis 02 IK Stål 240
- Erica Edström 97 IFK Kristinehamn Ingen höjd
F17 Tresteg (Söndag)
F17 Kula (Söndag)
F17 Diskus (Lördag)
1 Marika Kiviniemi 97 Södertälje IF 35.02
2 Hanna Gustavsson 96 Motala AIF 34.39
3 Jessika Willman 97 Västerås FK 24.90
4 Emma Thor 97 IFK Märsta 24.74
5 Cecilia Jäger-Stenberg 97 Sundbybergs IK 18.83
F17 Slägga (Söndag)
F17 Spjut (Söndag)
F19 100m: se K
F19 200m: se K
F19 400m: se K
F19+F17+F15+F14 800m (Söndag)
F19 100m häck: se K
F19 300m häck (Söndag)
F19 Höjdhopp (Söndag)
F19 Stavhopp (Lördag)
1 Denise
Eriksson 95 Gefle IF 3.60
Rekord
F19 Tresteg (Söndag)
F19 Kula (Söndag)
F19 Diskus (Lördag)
1 Frida Nilsson 95 Södertälje IF 32.49
F19 Slägga (Söndag)
F19 Spjut (Söndag)
K+F19 100m heat 1 (vind: -2.1) (Lördag)
1 Julia Hässel 94 F19 Turebergs FK 12.61 F
2 Hanna Wiss 91 K KFUM Örebro 12.65 F
3 Jasmine Andersson 88 K GoIF Tjalve 12.78 F
4 Katja Berend 62 K Bromma IF 13.42 F
5 Caroline Jansson 94 F19 Örbyhus IF 13.79
6 Mia Border 94 F19 Hanvikens SK 13.97
K+F19 100m heat 2 (vind: -1.5) (Lördag)
1 Madeleine Eriksson 93 K IFK Lidingö 12.64 F
2 Klara Helander 95 F19 Upsala IF 12.84 F
3 Maj Johansson 91 K Turebergs FK 12.89 F
4 Linn Gustafsson 97 F19 IF Åland / FIN 12.98 F
5 Alina Lindqvist 95 F19 Väsby IK 13.64
6 Julia Wigren 93 K Gefle IF 13.71
K+F19 100m Final (vind: -2.4) (Lördag)
1 Julia Hässel 94 F19 Turebergs FK 12.62
2 Madeleine Eriksson 93 K IFK Lidingö 12.64
3 Hanna Wiss 91 K KFUM Örebro 12.72
4 Jasmine Andersson 88 K GoIF Tjalve 12.79
5 Maj Johansson 91 K Turebergs FK 12.84
6 Klara Helander 95 F19 Upsala IF 12.91
7 Linn Gustafsson 97 F19 IF Åland / FIN 13.12
8 Katja Berend 62 K Bromma IF 13.43
K+F19+F17 200m heat 1 (vind: ) (Söndag)
K+F19+F17 200m heat 2 (vind: ) (Söndag)
K+F19+F17 200m heat 3 (vind: ) (Söndag)
K+F19+F17 200m heat 4 (vind: ) (Söndag)
K+F19+F17 200m heat 5 (vind: ) (Söndag)
K+F19+F17 400m (Lördag)
1 Caroline Kihlblom 94 F19 Huddinge AIS 56.59
2 Betty Strandberg 95 F19 Gefle IF 56.71
3 Sharon Lopez 97 F17 Västerås FK 59.78
4 Suzanna Romilson 90 K FK Studenterna 61.12
5 Sanna Ohlström 94 F19 Rånäs 4H 62.87
6 Emelie Svensson 95 F19 IFK Mora 63.18
K 600m (Lördag)
1 Kajsa
Barr 92 Sundbybergs IK 1:33.80
Rekord
2 Ewa Wahlberg 55 Uppsala LK 2:18.84
K 5000m (Söndag)
K+F19 100m häck (vind: ) (Söndag)
K 400m häck (Söndag)
K Höjdhopp (Söndag)
K Längdhopp (Lördag)
1 Jasmine Andersson 88 GoIF Tjalve 5.91 +1.5
2 Sandra Törnros 95 Gefle IF 5.90 +0.8
3 Hanna Wiss 91 KFUM Örebro 5.80 +1.9
4 Klara Helander 95 Upsala IF 5.61 +1.4
5 Sofia Jäger-Stenberg 94 Sundbybergs IK 5.31 +0.5
6 Joline Jansson 96 Östhammar Friidrott 5.29 +0.9
7 Julia Wigren 93 Gefle IF 5.27 +1.1 (5.26)
8 Linn Gustafsson 97 IF Åland / FIN 5.27 +1.7 (5.17)
9 Moa Fanqvist 96 Sundsvalls FF 5.08 +0.9
10 Caroline Taxén 94 IFK Lidingö 5.04 +2.3 (-)
11 Mia Border 94 Hanvikens SK 4.78 +1.0
12 Alexandra Hjorth 93 Upsala IF 4.59 +2.0
13 Ida Boedeker 94 IF Åland / FIN 4.40 +1.9
K Tresteg (Söndag)
K Kula (Lördag)
1 Sophie Kling 91 Hammarby IF 11.82
2 Emma Thor 97 IFK Märsta 9.93
K Diskus (Lördag)
1 Felicia Thomsson 92 Hässelby SK 37.56
2 Sophie Kling 91 Hammarby IF 35.98
K Slägga (Söndag)
K Spjut (Söndag)
P9 60m heat 1 (vind:-0.9) (Lördag)
1 Hugo Widlund 04 IFK Lidingö 9.02 F
2 Max Lind 04 Turebergs FK 9.93 F
3 Samuel Palmér 04 Rånäs 4H 10.00 F
4 Henrik Edlund 05 Täby IS 10.14 F
5 Erik Gahne 04 Täby IS 10.65 F
6 Sebastian Bazzi 04 IFK Märsta 10.70
7 David Axelsson 04 Upsala IF 10.88
8 Viktor Widlund 06 IFK Lidingö 11.48
P9 60m heat 2 (vind:-1.3) (Lördag)
1 Elias Rigö 04 Eskilstuna Friidrott 9.59 F
2 Frej Biverstrand 04 Turebergs FK 9.90 F
3 Linus Norling 04 Tierps IF 9.99 F
4 Noa Gustavsson 06 IFK Stocksund 10.80
5 Edvin Brunvall 05 Upsala IF 11.07
6 Albin Klingsmo 04 IK Stål 11.29
7 Rasmus Loklint 05 Upsala IF 12.47
8 Elis Wiklund 05 Västerås FK 12.49
P9 60m final (vind: -1.0) (Lördag)
1 Hugo Widlund 04 IFK Lidingö 9.01
2 Elias Rigö 04 Eskilstuna Friidrott 9.55
3 Frej Biverstrand 04 Turebergs FK 9.77
4 Linus Norling 04 Tierps IF 9.89
5 Samuel Palmér 04 Rånäs 4H 10.02
6 Max Lind 04 Turebergs FK 10.24
7 Henrik Edlund 05 Täby IS 10.41
8 Erik Gahne 04 Täby IS 10.64
P9 Längdhopp (Lördag)
1 Hugo Widlund 04 IFK Lidingö 4.10
2 Elias Rigö 04 Eskilstuna Friidrott 3.80
3 Frej Biverstrand 04 Turebergs FK 3.52
4 Rasmus Loklint 05 Upsala IF 3.29
5 Samuel Palmér 04 Rånäs 4H 3.28
6 Max Lind 04 Turebergs FK 3.20 (3.14)
7 Linus Norling 04 Tierps IF 3.20 (3.01)
8 Albin Klingsmo 04 IK Stål 3.13
9 Noa Gustavsson 06 IFK Stocksund 3.02
10 Sebastian Bazzi 04 IFK Märsta 3.00
11 David Axelsson 04 Upsala IF 2.95
12 Henrik Edlund 05 Täby IS 2.93
13 Elis Wiklund 05 Västerås FK 2.52
14 Gustav Jansson 05 IK Westmannia 2.21
P9 Kula (Lördag)
1 Frej Biverstrand 04 Turebergs FK 695
2 Elias Rigö 04 Eskilstuna Friidrott 647
4 Linus Norling 04 Tierps IF 632 (5.87)
3 Henrik Edlund 05 Täby IS 632 (5.98)
5 Sebastian Bazzi 04 IFK Märsta 587
6 Max Lind 04 Turebergs FK 583
7 David Axelsson 04 Upsala IF 559
8 Albin Klingsmo 04 IK Stål 514 (4.60)
9 Gustav Jansson 05 IK Westmannia 514 (4.59)
10 Elis Wiklund 05 Västerås FK 506
11 Rasmus Loklint 05 Upsala IF 372
P10 60m heat 1 (vind:-1.5) (Lördag)
1 Viktor Wall 03 Hanvikens SK 9.37 F
2 Zakaria Holmén 03 Rånäs 4H 9.88 F
3 Eskil Jonsson 03 Bålsta IK 10.39 F
4 Otto Björfors 03 Rånäs 4H 10.61 F
5 Johan Garbell 03 Östhammar Friidrott 10.95
P10 60m heat 2 (vind:-0.9) (Lördag)
1 Christian Thorsell 03 IK Stål 9.80 F
2 Alexander Ebbestad 03 Gottsunda IF 9.83 F
3 Niklas Wall 03 Hanvikens SK 9.84 F
4 Simon Öberg 03 Västerås FK 10.23 F
5 Evert Jonsson 03 Bålsta IK 10.95
P10 60m final (vind: -0.2) (Lördag)
1 Viktor Wall 03 Hanvikens SK 9.40
2 Zakaria Holmén 03 Rånäs 4H 9.67
3 Alexander Ebbestad 03 Gottsunda IF 9.80
4 Christian Thorsell 03 IK Stål 9.93
5 Niklas Wall 03 Hanvikens SK 10.22
6 Simon Öberg 03 Västerås FK 10.29
7 Eskil Jonsson 03 Bålsta IK 10.68
8 Otto Björfors 03 Rånäs 4H 10.71
P10 600m (Lördag)
1 Albin Wallenius 03 Västerås FK 1:52.63
2 Zakaria Holmén 03 Rånäs 4H 1:59.34
3 Niklas Wall 03 Hanvikens SK 2:01.99
4 Evert Jonsson 03 Bålsta IK 2:03.57
5 Erik Gahne 04 Täby IS 2:12.79
6 Samuel Palmér 04 Rånäs 4H 2:14.64
7 Eskil Jonsson 03 Bålsta IK 2:16.16
8 Alexander Ebbestad 03 Gottsunda IF 2:17.03
9 Otto Björfors 03 Rånäs 4H 2:19.55
10 Johan Garbell 03 Östhammar Friidrott 2:28.85
P10 Längdhopp (Lördag)
1 Eskil Jonsson 03 Bålsta IK 3.84
2 Elliot Duvert 03 IFK Märsta 3.71 (3.64)
3 Christian Thorsell 03 IK Stål 3.71 (3.60)
4 Viktor Wall 03 Hanvikens SK 3.71 (3.59)
5 Niklas Wall 03 Hanvikens SK 3.69
6 Zakaria Holmén 03 Rånäs 4H 3.65
7 Otto Björfors 03 Rånäs 4H 3.43
8 Johan Garbell 03 Östhammar Friidrott 3.35
9 Evert Jonsson 03 Bålsta IK 3.29
10 Simon Öberg 03 Västerås FK 3.23
P10 Kula (Lördag)
1 Viktor Wall 03 Hanvikens SK 7.97
2 Leo Bystedt 03 Västerås FK 7.10
3 Johan Garbell 03 Östhammar Friidrott 5.96
4 Niklas Wall 03 Hanvikens SK 5.91
5 Eskil Jonsson 03 Bålsta IK 5.60
6 Evert Jonsson 03 Bålsta IK 5.45
7 Simon Öberg 03 Västerås FK 5.34
P11 60m final (vind: -1.7) (Lördag)
1 Oskar Edlund 02 Täby IS 8.79
2 Johannes Jansson 02 Östhammar Friidrott 8.92
3 Ludvig All 02 Täby IS 9.21
4 Eric Björfors 02 Rånäs 4H 9.40
5 Otto Fägerlind 02 Upsala IF 9.52
6 Nicklas Sjöblom 02 Rånäs 4H 9.69
7 Gabriel Axelsson 02 Upsala IF 10.36
8 Gabriel Nygren 02 Upsala IF 10.48
P11 600m (Lördag)
1 Gustav Harning 02 Ununge IF 1:49.08
2 Eric Björfors 02 Rånäs 4H 1:49.78
3 Ludvig All 02 Täby IS 1:55.93
4 John Strandberg 02 Bromma IF 1:59.82
6 Gabriel Nygren 02 Upsala IF 2:06.77
5 Albin Eriksson 02 Upsala IF 2:07.36
7 Julian Norgren Westin 02 Alunda SK 2:19.79
P11 Höjdhopp (Lördag)
1 Johannes Jansson 02 Östhammar Friidrott 132
2 John Strandberg 02 Bromma IF 129
3 Julian Norgren Westin 02 Alunda SK 123 (o o o)
4 Frej Biverstrand 04 Turebergs FK 123 (xo o o)
5 Ludvig All 02 Täby IS 120
6 Albin Eriksson 02 Upsala IF 115 (o o)
7 Eskil Jonsson 03 Bålsta IK 115 (xxo o)
8 Eric Björfors 02 Rånäs 4H 115 (o xxo)
9 Gabriel Axelsson 02 Upsala IF 110
P11 Längdhopp (Lördag)
1 Oskar Edlund 02 Täby IS 4.58
2 Ludvig All 02 Täby IS 4.54
3 Johannes Jansson 02 Östhammar Friidrott 4.37
4 Nicklas Sjöblom 02 Rånäs 4H 4.02
5 Pontus Gustavsson 02 Västerås FK 3.99
6 Eric Björfors 02 Rånäs 4H 3.68
7 Gabriel Axelsson 02 Upsala IF 3.49
8 Albin Eriksson 02 Upsala IF 3.43
9 Julian Norgren Westin 02 Alunda SK 3.42
P11 Kula (Lördag)
1 Pontus Gustavsson 02 Västerås FK 1011
2 Johannes Jansson 02 Östhammar Friidrott 947
3 Karl Ludvik 02 Turebergs FK 895
4 Piro Sundberg 02 Alunda SK 864
5 Gabriel Axelsson 02 Upsala IF 838
6 Ludvig All 02 Täby IS 804
7 Julian Norgren Westin 02 Alunda SK 733
8 John Strandberg 02 Bromma IF 717
9 Jacob Eriksson 02 Enköpings AI 692
10 Nicklas Sjöblom 02 Rånäs 4H 668
11 Oskar Edlund 02 Täby IS 651
P12 80m heat 1 (vind: -1.9) (Lördag)
1 Kiran Karlström 01 CA Mijas / ESP 11.51 F
2 Marcus Haraldsson 01 Upsala IF 11.97 F
3 Lukas Olsson 01 Upsala IF 12.13 F
4 William Sjödin 01 IF Skade 12.23 F
5 Samuel Schääf Olsson 01 Upsala IF 12.75 F
6 Markus Lif 01 IK Stål 16.21
P12 80m heat 2 (vind: -2.6) (Lördag)
1 Albert Nygren 01 Upsala IF 11.58 F
2 Ludvig All 02 Täby IS 11.76 F
3 Leonard Palmér 01 Rånäs 4H 12.30 F
4 Petter Bengtsson 01 Upsala IF 13.75
5 Hugo Jonsson 01 IF Skade 15.15
P12 80m final (vind: -0.5) (Lördag)
1 Kiran Karlström 01 CA Mijas / ESP 10.82
2 Albert Nygren 01 Upsala IF 11.30
3 Ludvig All 02 Täby IS 11.64
4 Lukas Olsson 01 Upsala IF 11.83
5 Marcus Haraldsson 01 Upsala IF 11.92
6 Leonard Palmér 01 Rånäs 4H 11.94
7 William Sjödin 01 IF Skade 11.96
8 Samuel Schääf Olsson 01 Upsala IF 12.41
P12 600m (Lördag)
1 Albert Nygren 01 Upsala IF 1:38.53
2 Oskar Edlund 02 Täby IS 1:43.90
3 Gustav Gahne 01 Täby IS 1:46.11
4 Felix Wallin 01 IFK Märsta 1:55.35
5 Sebastian Thulin 01 Rånäs 4H 2:01.45
6 Filip Knutsson 01 Upsala IF 2:06.86
7 Petter Bengtsson 01 Upsala IF 2:13.59
8 Leonard Palmér 01 Rånäs 4H 2:14.78
9 William Sjödin 01 IF Skade 2:19.57
10 Hugo Jonsson 01 IF Skade 2:24.56
P12 60m häck (vind: -2.6) (Lördag)
1 Oskar Edlund 02 Täby IS 10.74
2 William Sjödin 01 IF Skade 11.51
3 Adrian Möllerström-Aho 01 IFK Märsta 11.52
4 Leonard Palmér 01 Rånäs 4H 12.52
5 Ludvig All 02 Täby IS 12.92
6 Sebastian Thulin 01 Rånäs 4H 13.07
7 Hugo Jonsson 01 IF Skade 15.96
P12 Höjdhopp (Lördag)
1 Kiran Karlström 01 CA Mijas / ESP 151 (o)
2 Oskar Edlund 02 Täbys IS 151 (xo)
3 Leonard Palmér 01 Rånäs 4H 139
4 Lukas Olsson 01 Upsala IF 125 (o)
4 Samuel Schääf Olsson 01 Upsala IF 125 (o)
6 William Sjödin 01 IF Skade 125 (xo)
P12 Längdhopp (Lördag)
1 Kiran Karlström 01 CA Mijas / ESP 516
2 Leonard Palmér 01 Rånäs 4H 458
3 Lukas Olsson 01 Upsala IF 446
4 William Sjödin 01 IF Skade 439
5 Adrian Möllerström-Aho 01 IFK Märsta 427
6 Theodor Duvert 01 IFK Märsta 400
7 Sebastian Thulin 01 Rånäs 4H 395
8 Filip Knutsson 01 Upsala IF 356
9 Petter Bengtsson 01 Upsala IF 337
10 Hugo Jonsson 01 IF Skade 304
11 Markus Lif 01 IK Stål 280
P12 Kula (Lördag)
1 Kiran Karlström 01 CA Mijas / ESP 10.53
2 Theodor Duvert 01 IFK Märsta 8.46
3 Ludvig All 02 Täby IS 7.14
4 William Sjödin 01 IF Skade 6.92
5 Leonard Palmér 01 Rånäs 4H 6.79
6 Hugo Jonsson 01 IF Skade 5.29
7 Markus Lif 01 IK Stål 4.75
P12 Diskus (Lördag)
1 Karl Ludvik 02 Turebergs FK 26.14
2 Ludvig All 02 Täby IS 23.01
3 Adrian Möllerström-Aho 01 IFK Märsta 22.15
4 Hugo Jonsson 01 IF Skade 12.61
Pontus Gustavsson 02 Västerås FK Inget resultat
P13 80m (vind: -2.4) (Lördag)
1 Ernesto Turro Herrera 00 IFK Lidingö 10.48
2 Ronny Wallin 00 Bålsta IK 11.48
3 Andreas Cigéhn 00 Täby IS 11.79
P13 200m (vind: ) (Söndag)
P13 1500m (Söndag)
P13 60m häck (vind: -2.4) (Lördag)
1 Simon Thor 00 IFK Märsta 10.32
2 Ozzie Hinshaw 00 Motala AIF 12.48
P13 Höjdhopp (Söndag)
P13 Stavhopp (Lördag)
Simon Thor 00 IFK Märsta 2.90
P13 Längdhopp (Lördag)
1 Simon Thor 00 IFK Märsta 5.09
2 Elliot Cigéhn 00 Täby IS 4.29
3 Ronny Wallin 00 Bålsta IK 4.24
4 Malex Åkerblom 00 IFK Lidingö 4.06
5 Andreas Cigéhn 00 Täby IS 4.03
6 Ozzie Hinshaw 00 Motala AIF 4.01
P13 Kula (Söndag)
P13 Diskus (Lördag)
1 Simon Thor 00 IFK Märsta 35.18
2 David Sahi 00 Bålsta IK 33.99
3 Ronny Wallin 00 Bålsta IK 26.40
4 Elliot Cigéhn 00 Täby IS 24.36
5 Ozzie Hinshaw 00 Motala AIF 23.68
6 Andreas Cigéhn 00 Täby IS 23.13
7 Malex Åkerblom 00 IFK Lidingö 20.42
P13 4x80m (Lördag)
1 Hammarby IF 44.06
Paul Förnestig 01
Philip Okeke 01
Yiayi Ehirhieme 01
Leon Johansson 01
2 Upsala IF 45.30
Samuel Schääf Olsson 01
Marcus Haraldsson 01
Lukas Olsson 01
Albert Nygren 01
3 Bromma IF 46.70
Markus Lantto 01
Gunnar Berg 00
Arthur Abrahamsson 01
Jack Lanhe 01
P13 3x600m (Lördag)
1 IFK Märsta 5:33.78
Felix Wallin 01
Simon Thor 00
Adrian Möllerström-Aho 01
2 Hammarby IF 5:39.26
Yiayi Ehirhieme 01
Joel Axelsson 01
Paul Förnestig 01
3 Upsala IF 5:42.77
Samuel Schääf Olsson 01
Lukas Olsson 01
Albert Nygren 01
4 Bromma IF 5:56.95
Gunnar Berg 00
Arthur Abrahamsson 01
Jack Lanhe 01
P14 100m heat 1 (vind: ) (Söndag)
P14 100m heat 2 (vind: ) (Söndag)
P14 100m final (vind: ) (Söndag)
P14 300m (Lördag)
1 Ernesto Turro Herrera 00 IFK Lidingö 39.56
2 Arvid Gustafsson 99 Upsala IF 40.47
3 Johan Pedersen 99 Upsala IF 41.55
4 Axel Djurberg 99 Upsala IF 43.44
P14 800m (Söndag)
P14 100m häck (vind: ) (Söndag)
P14 Höjdhopp (Lördag)
1 Johan Alsing 99 Östersunds GIF 155
2 Johan Pedersen 99 Upsala IF 150 (xo)
3 Dominic Lightowler 99 Upsala IF 150 (xxo)
4 Simon Björnstedt 99 Bålsta IK 140
5 Simon Alsing 99 Östersunds GIF 125
P14 Stavhopp (Lördag)
1 Simon Björnstedt 99 Bålsta IK 2.30
P14 Stavhopp extra (Lördag)
1 Armand
Duplantis 99 IK Stål 4.15
Rekord
Armand hoppade
med P17.
P14 Längdhopp (Söndag)
P14 Kula (Söndag)
P14 Diskus (Lördag)
1 Patrik Lindstedt 99 Hässelby SK 53.17 Rekord
P14 Slägga (Söndag)
P14 Spjut (Söndag)
P15 100m (vind: ) (Söndag)
P15 300m heat 1 (Lördag)
1 Oskar Motta 98 Upsala IF 39.83
2 Kalle Nie 98 Hammarby IF 41.99
3 Simon Eriksson 98 Örbyhus IF 44.70
P15 300m heat 2 (Lördag)
1 Tobias Månsson 98 IFK Lidingö 38.16
2 Sebastian Hargeström 98 Hammarby IF 38.50
3 Christoffer Ahl 98 Hammarby IF 38.82
4 Arvid Malm 98 Västerås FK 40.01
5 Axel Abrahamsson 98 Bromma IF 40.32
P15 800m (Söndag)
P15 100m häck (vind: ) (Söndag)
P15 Höjdhopp (Lördag)
1 Filip Björklund 98 Upsala IF 178
2 Gabriel Lundvall 98 Täby IS 172
3 Simon Eriksson 98 Örbyhus IF 160 (xo)
4 Joel Mattsson 98 Tierps IF 160 (xxo)
P15 Stavhopp (Lördag)
1 Sebastian Hargeström 98 Hammarby IF 3.95 Rekord
P15 Längdhopp (Söndag)
P15 Kula (Söndag)
P15 Diskus (Lördag)
1 William Petersson 98 Frisco, TX / USA 52.31 Rekord
2 Gabriel Rosshagen 98 Täby IS 48.42
3 Joel Mattsson 98 Tierps IF 36.17
P15 Slägga (Söndag)
P15 Spjut (Söndag)
P17 100m heat 1 (vind: -0.3) (Lördag)
1 Oscar Jacobsson 97 Västerås FK 11.80 F
2 Victor Björklund 96 Upsala IF 11.87 F
3 Withab Khalid 96 Oman 12.17 F
4 Alexander Thunberg 96 IK Stål 12.45 F
5 Johan Sundquist 97 Riviera FI 12.66
P17 100m heat 2 (vind: -2.1) (Lördag)
1 Andreas Movin 96 IFK Lidingö 11.93 F
2 Jean de dieu Irakiza 96 Gefle IF 11.99 F
3 Fredrik Wall 97 Riviera FI 12.13 F
4 Sebastian Brandmaier 97 Upsala IF 12.19 F
5 Oskar Sidenbladh 97 Hammarby IF 12.79
P17 100m final (vind: -1.1) (Lördag)
1 Oscar Jacobsson 97 Västerås FK 11.76
1 Victor Björklund 96 Upsala IF 11.76
3 Sebastian Brandmaier 97 Upsala IF 11.93
4 Jean de dieu Irakiza 96 Gefle IF 12.01
5 Withab Khalid 96 Oman 12.12
- Alexander Thunberg 96 IK Stål Ej start
- Andreas Movin 96 IFK Lidingö Ej start
- Fredrik Wall 97 Riviera FI Ej start
P17 200m: se M
P17 400m: se M
P17 800m: se M
P17 1500m: se M
P17 110m häck (vind: ) (Söndag)
P17 300m häck (Söndag)
P17 Höjdhopp (Söndag)
P17 Stavhopp (Lördag)
1 Jacob Staaf 96 Bålsta IK 3.70
2 Oskar Sidenbladh 97 Hammarby IF 3.10
P17 Tresteg (Söndag)
P17 Kula (Söndag)
P17 Diskus (Lördag)
1 Albin Johansson 97 Högbo GIF 41.14
2 Edwin Sahlin 97 Västerås FK 38.00
3 Kristian Westman 97 Rånäs 4H 30.06
P17 Slägga (Söndag)
P17 Spjut (Söndag)
P19 100m: se M
P19 200m: se M
P19 400m: se M
P19 800m: se M
P19 1500m: se M
P19 110m häck (vind: ) (Söndag)
P19 300m häck (Söndag)
P19 Höjdhopp (Söndag)
P19 Tresteg (Söndag)
P19 Kula (Söndag)
P19 Diskus (Lördag)
1 Simon Pettersson 94 Upsala IF 49.19
2 Tim Wunger 94 Falu IK 48.00
3 Andreas Eriksson 94 IK Heros 40.96
4 Martin Löfblom 95 Hanvikens SK 38.01
5 Hussein Ali 94 Oman 34.02
P19 Slägga (Söndag)
P19 Spjut (Söndag)
M+P19 100m heat 1 (vind: -1.6) (Lördag)
1 Erik Annerfalk 94 P19 Mariestads AIF 11.52 A
2 Sebastian Landström 94 P19 IFK Lidingö 11.84 B
3 Wadhah Sulaiman 95 P19 Oman 11.88
4 Niklas Alsing 95 P19 Östersunds GIF 11.97
5 Tobias Flood 88 M Sundbybergs IK 12.68
6 Peter Engström 63 M Huddinge AIS 13.37
M+P19 100m heat 2 (vind: -0.6) (Lördag)
1 Fabian Revilla 95 P19 Rånäs 4H 11.15 A
2 Carl Dath 95 P19 Täby IS 11.32 A
3 Ali Rashid 95 P19 Oman 11.51 B
4 Felix Grape 90 M Fredrikshofs FIF 11.52 B
5 Hjalmar Sundvall 94 P19 Riviera FI 11.52 B
6 Tobias Westman 94 P19 Rånäs 4H 12.04
M+P19 100m heat 3 (vind: -0.7) (Lördag)
1 Victor Kårelid 89 M Hammarby IF 11.20 A
2 Daniel Nordmark 93 M Västerås FK 11.39 A
3 Eddy Meyerdierks 95 P19 Ullevi FK 11.47 A
4 Martin Lindén 94 P19 Hanvikens SK 11.50 B
5 Alexander Clemes 85 M IF Åland / FIN 11.71 B
6 Rikard Hällberg 94 P19 Upsala IF 11.85 B
M+P19 100m heat 4 (vind: -0.7) (Lördag)
1 Patrik Hjort 93 M Västerås FK 11.27 A
2 Viktor Jönsson 92 M Råby Rekarne FIF 11.40 A
3 Dennis Elms Jansson 95 P19 Huddinge AIS 11.77 B
4 Timothy Edwards 95 P19 Upsala IF 12.06
5 Michael Peyron 93 M IFK Lidingö 12.29
6 Martin Löfblom 95 P19 Hanvikens SK 12.49
7 Magnus Ingvarsson 70 M Turebergs FK 13.56
M+P19 100m A-final (vind: -1.1) (Lördag)
1 Fabian Revilla 95 P19 Rånäs 4H 11.21
2 Patrik Hjort 93 M Västerås FK 11.40
3 Viktor Jönsson 92 M Råby Rekarne FIF 11.44
4 Erik Annerfalk 94 P19 Mariestads AIF 11.59
5 Eddy Meyerdierks 95 P19 Ullevi FK 11.60
6 Victor Kårelid 89 M Hammarby IF 20.27
- Carl Dath 95 P19 Täby IS Ej start
- Daniel Nordmark 93 M Västerås FK Ej start
M+P19 100m B-final (vind: -0.6) (Lördag)
1 Martin Lindén 94 P19 Hanvikens SK 11.37
2 Hjalmar Sundvall 94 P19 Riviera FI 11.46
3 Ali Rashid 95 P19 Oman 11.70
4 Dennis Elms Jansson 95 P19 Huddinge AIS 11.73
5 Sebastian Landström 94 P19 IFK Lidingö 11.96
6 Rikard Hällberg 94 P19 Upsala IF 12.29
- Felix Grape 90 M Fredrikshofs FIF Ej start
- Alexander Clemes 85 M IF Åland / FIN Ej start
M+P19+P17 200m heat 1 (vind: ) (Söndag)
M+P19+P17 200m heat 2 (vind: ) (Söndag)
M+P19+P17 200m heat 3 (vind: ) (Söndag)
M+P19+P17 200m heat 4 (vind: ) (Söndag)
M+P19+P17 200m heat 5 (vind: ) (Söndag)
M+P19+P17 200m heat 6 (vind: ) (Söndag)
M+P19+P17 200m heat 7 (vind: ) (Söndag)
M+P19+P17 200m heat 8 (vind: ) (Söndag)
M+P19+P17 400m heat 1 (Lördag)
1 Ville Lindholm 95 P19 IFK Tumba 53.66
2 Christopher Sentell 94 P19 Turebergs FK 54.76
3 Michael Peyron 93 M IFK Lidingö 55.28
4 Emil Norling 96 P17 Tierps IF 57.42
5 Christoffer Vikerfors 95 P19 Upsala IF 57.92
6 Anton Norling 97 P17 Tierps IF 59.52
M+P19+P17 400m heat 2 (Lördag)
1 Nuraldin El Jammal 92 M Riviera FI 52.31
2 Petter Berner Wik 94 P19 Upsala IF 52.43
3 Patrik Pettersson 90 M Rånäs 4H 52.55
4 Erik Tholén 94 P19 Ununge IF 53.26
5 Björn Seifert 96 P17 Upsala IF 53.48
6 Daniel Eriksson 96 P17 IF Vingarna 54.31
M+P19+P17 400m heat 3 (Lördag)
1 Andreas Movin 96 P17 IFK Lidingö 50.00
2 Isak Andersson 96 P17 Upsala IF 50.63
3 Younis Said 96 P17 Oman 51.14
4 Martin Hammar 95 P19 Rånäs 4H 52.35
5 Erik Holmberg 93 M Rånäs 4H 53.53
M 600m (Lördag)
1 Jesper Bokefors 94 Upsala IF 1:26.46
2 Magnus Wallenius 73 Västerås FK 1:31.02
3 Anders Toll 61 Uppsala LK 1:40.96
4 Nils Nestor 52 Hässelby SK 1:47.04
5 Martin Larsson 71 Huddinge AIS 2:05.48
M+P19+P17 800m heat 1 (Söndag)
M+P19+P17 800m heat 2 (Söndag)
M+P19+P17 1500m (Lördag)
1 Simon Sundström 98 P17 IFK Lidingö 4:06.70 Rekord P17
2 Johan Lindberg 80 M Upsala IF 4:07.85
3 Anton Persson 96 P17 Hässelby SK 4:08.59
4 Jonatan Alvaeus 90 M Upsala IF 4:09.04
5 Adam Lindström 93 M Hässelby SK 4:10.79
6 Erik Djurberg 97 P17 Upsala IF 4:12.49
7 Anders Herrmann 76 M Rånäs 4H 4:12.69
8 Hasan Husseen 95 P19 Gefle IF 4:16.50
9 Mahad Abdullahi 96 P17 Fredrikshofs FIF 4:17.58
10 Oliver Langselius 95 P19 Gefle IF 4:18.14
11 Joel Norling 98 P17 Tierps IF 4:28.49
12 Axel Alness Borg 98 P17 IFK Lidingö 4:47.00
M 5000m (Söndag)
M 110m häck (vind: ) (Söndag)
M 400m häck (Söndag)
M Höjdhopp (Söndag)
M Stavhopp (Lördag)
1 Jonathan Jansson 91 Östhammar Friidrott 4.60
M Längdhopp (Lördag)
1 Ritchie Moba 90 IFK Tumba 7.25 +2.4 (7.11 +0.5)
2 Andreas Otterling 86 KFUM Örebro 7.09 +0.0
3 Patrik Hjort 93 Västerås FK 6.94 +0.8
4 Adam Stålberg 91 KFUM Örebro 6.86 -0.3
5 Marcus Rostmark 96 IFK Märsta 6.63 -0.4
6 Niklas Alsing 95 Östersunds GIF 6.47 +1.6
7 Rickard Willman 94 Västerås FK 6.45 +0.6
8 Alexander Thunberg 96 IK Stål 6.10 +1.0
9 Martin Lindén 94 Hanvikens SK 5.88 +0.1
10 Edwin Sahlin 97 Västerås FK 5.73 +1.9
11 Martin Löfblom 95 Hanvikens SK 5.73 +1.6
12 Michael Peyron 93 IFK Lidingö 5.49 +0.1
13 Björn Bamane 93 Spårvägens FK 5.26 +2.0
14 Joakim Karlsson 97 Västerås FK 5.26 +0.2
15 Magnus Ingvarsson 70 Turebergs FK 5.01 +0.9
16 Mats Nagle 60 Huddinge AIS 4.91 +2.3 (4.86 +0.8)
M Tresteg (Söndag)
M Kula (Lördag)
1 Niklas Lindstedt 93 Hässelby SK 15.10
2 Magnus Håkansson 70 Valbo AIF 13.65
3 Fredrik Nyman 71 Östhammar Friidrott 13.41
4 Andreas Eriksson 94 IK Heros 12.21
5 David Nyman 92 Östhammar Friidrott 9.26
6 Palle Storm 77 FK Studenterna 8.44
7 Magnus Ingvarsson 70 Turebergs FK 8.33
8 Janne Åkerblom 62 IFK Lidingö 7.84
M Diskus (Lördag)
1 Jussi Kiviniemi 93 Södertälje IF 48.61
2 Fredrik Nyman 71 Östhammar Friidrott 39.38
3 David Hammarling 92 Upsala IF 37.29
4 David Nyman 92 Östhammar Friidrott 29.64
M Slägga (Söndag)
M Spjut (Söndag)